דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התרבות הרוסית - סובייטית

האמונה בסדר עולם סוציאליסטי שיושתת על שלטון הפועלים הייתה משותפת לכל מחנה הפועלים הארצישראלי. רבים ראו במהפכה הרוסית עדות לניצחון אמונתם, ובמדינה הסובייטית מופת להגשמתה. הזיקה לברה"מ נבעה גם מקשרי מוצא, שפה, מינהגים ושירים.
מייסדו ומפקדו הראשון של הפלמ"ח, יצחק שדה, שירת בצבא האדום עם הקמתו, לאחר מהפכת אוקטובר, כאשר השלטון הסובייטי ברוסיה נלחם על חייו כנגד אויביו מבית ומחוץ. אולם ההשפעה החברתית והצבאית שהייתה לברית-המועצות על היישוב היהודי בארץ בכלל ועל הפלמ"ח בפרט נובעת מסיבות עמוקות יותר מאשר עבר ביוגרפי זה או אחר. האמונה בסדר עולם סוציאליסטי שיושתת על שלטון הפועלים הייתה משותפת לכל מחנה הפועלים הארצישראלי. רבים ראו במהפכה הרוסית עדות לניצחון אמונתם, ובמדינה הסובייטית מופת להגשמתה. הזיקה לברה"מ נבעה גם מקשרי מוצא, שפה, מינהגים ושירים. רוב אנשי המחנה הפועלי ביישוב נולדו ברוסיה או באזורים הגובלים בה (פולין), שפת אימם הייתה רוסית (לצד יידיש) וחלקם אף השתתף לפני העלייה לארץ בפעילות נגד המשטר הצארי ובמהפכה עצמה.
פלישתה של גרמניה הנאצית לברה"מ ביוני 1941 העניקה למלחמת העולם השנייה גם משמעות של מאבק כלל עולמי בין הנאציזם לסוציאליזם, ועמידת הצבא האדום הסובייטי שימשה מופת צבאי וחינוכי כאחד עבור הפלמ"ח.