דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

חברת נוער עולה אשדות יעקב ("אייל")

חברת נוער-עולה, הראשונה בפלמ"ח. חבריה עלו ארצה כמעפילים, כמחציתם מניצולי "פטריה" שנעצרו לחצי שנה במחנה עתלית.
מספר החברים: 28 (12 בנות).
מוצא החברים: נוער עולה מהונגריה, מרומניה ומגרמניה, שהגיעו ארצה כמעפילים.
שייכות תנועתית: ‘הנוער-העובד’.
משק ההכשרה: אשדות-יעקב (ממאי 1941).
תאריך גיוס לפלמ"ח: יוני, 1943.
תאריך שחרור: אוקטובר, 1944.
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה א.
מסגרת הגיוס: קבוצה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: אשדות-יעקב (עד דצמבר 1943), יגור (עד השחרור).
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות ובסיומו: עם חברת נוער עולה (נוער ה') מאשדות-יעקב שקיבלה את הכשרתה במקום בטרם גיוסה לפלמ"ח, ב- 1944 לשם הקמת יישוב חדש.
פרטים אודות ההכשרה: חברת נוער-עולה, הראשונה בפלמ"ח. חבריה עלו ארצה כמעפילים, כמחציתם מניצולי "פטריה" שנעצרו לחצי שנה במחנה עתלית. לאחר שחרורם, התאחדו עם קבוצה של עולי בולגריה בגבת, והתארגנו כגרעין התיישבות בגנוסר בשם "אייל". בכוונת הקבוצה המאוחדת היה לעלות להיאחזות הפלמ"ח בחוקוק, דבר שלא יצא אל הפועל. בסוף 1944 לאחר השחרור עברו לכפר סבא כ'פלוגת קיבוץ אייל', עד עלייתם להתיישבות.
במלחמת העצמאות: חברי ההכשרה השתחררו לפני המלחמה. חברים אחדים גוייסו עם גיוס ה'רזרבה' לקרבות המלחמה. בעת המלחמה הגנו חברי הגרעין על קיבוץ אייל (דרדרה), ועמדו כיישוב מנותק מול התקפות, הפגזות והפצצות של הסורים.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): ב - 3 ביולי 1947 הקימו את קיבוץ אייל בדרדרה ('הקיבוץ המאוחד'). בתום המלחמה, כאשר אפשרויות הפיתוח של המקום היו מוגבלות ביותר, בגלל הסמיכות לגבול הסורי, דרשו חבריה להעבירם למקום שיאפשר את פיתוח היישוב. לאחר לחץ אישרה מזכירות הקיבוץ המאוחד את העברתם, והם הקימו את קיבוץ אייל ('הקיבוץ המאוחד') בשרון, ב- 1 בנובמבר 1949.
הנופלים במלחמה:
אדלר יוסף ז"ל - בקרב הקסטל, אפריל 1948.
טרוימן צבי ז"ל - בקרב הקסטל, אפריל 1948.