דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ההתקפה השלישית על תחנת הרדאר

במחצית חודש יולי 1947 הורתה מיפקדת ה'הגנה' למטה הפלמ"ח לפגוע - בשלישית - בשני מיתקני הרדאר הבריטים המוצבים על הר הכרמל. ההתקפה בוצעה בליל ה- 21-22 ביולי
במחצית חודש יולי 1947 הורתה מיפקדת ה'הגנה' למטה הפלמ"ח לפגוע - בשלישית - בשני מיתקני הרדאר הבריטים המוצבים על הר הכרמל. ההתקפה בוצעה בליל ה- 21-22 ביולי, ופעלו בה בצורה מדורגת - זה אחר זה - שני כוחות מהגדוד הראשון. החבלה בתחנות הרדאר הייתה הפעולה הצבאית היבשתית היחידה של ה'הגנה' נגד הבריטים מאז 'ליל הגשרים' ביוני 1946, עקב המגבלות שכפה הדרג המדיני על האירגון. האישור לפעולה ניתן בתגובה לגירוש אניית המעפילים "אקסודוס" ("יציאת אירופה תש"ז") מהארץ ב- 19 ביולי 1947. המבצע נועד להדגיש את נחישות המאבק להמשך ההעפלה עד כדי שימוש בכוח צבאי. לנוכח התמורה בנסיבות המדיניות שהתחוללה במהלך שנת 1947, בעקבות הדיונים על גורל ארץ-ישראל במוסדות האו"ם, הייתה זו גם הפעולה הצבאית היבשתית האחרונה של ה'הגנה' בתקופת המאבק נגד הבריטים.
מאז הפשיטה הקודמת על הרדאר בכרמל הצרפתי (בפברואר 1946), שיקמו הבריטים את המיתקן. בסמוך לו מוקמה מפקדת הדוויזיה השישית המוטסת. תחנת רדאר נוספת, שכונתה "הרדאר הקטן", הוצבה במרכזו של מחנה צבאי אשר נמצא בכרמל המזרחי בקצה שכונת אחוזה. השמירה על מיתקן זה הופקדה בידי נוטרים ערבים. שתי תחנות הרדאר היו מוקפות גדרות ושדות מוקשים.