דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תפקידי הגדעונים

ה'גדעוני' נימנה עם צוות המלווים של האונייה מטעם הפלמ"ח. תפקידו היה לקיים את הקשר עם תחנות החוף באירופה עד מחצית הדרך בקירוב, ואז ליצור קשר עם התחנה של ה'מוסד' בתל-אביב.
'הגדעוני' נימנה עם צוות המלווים של האונייה מטעם הפלמ"ח. תפקידו היה לקיים את הקשר עם תחנות החוף באירופה עד מחצית הדרך בקירוב, ואז ליצור קשר עם התחנה של ה'מוסד' בתל-אביב. עקב חשיבות התפקיד, הקפידו ב'מוסד' שעל מרבית אוניות המעפילים יימצא אדם שיהיה אחראי על הקשר עם החוף. במקרים שהפליגו במועדים סמוכים ספינות אחדות, נעשה מאמץ לקיים קשר בין הספינות על-מנת לתאם את נתיבי ההפלגה ומועדי ההתקרבות לחופי הארץ ולאפשר הגשת סיוע בעת הצורך. ל'גדעוני' ניתנה הוראה חמורה: במקרה שתיתפס האונייה בידי הבריטים ויהיה חשש שהמכשיר ייפול לידיהם, עליו להשמיד את המכשיר ואת קוד הסתר שברשותו.
ל'גדעוני' נועד תפקיד מכריע עם התקרב האונייה לחוף. עליו הייתה מוטלת האחריות לקשר עם החוף ולהעברת הוראות למפקד האונייה לגבי מקום ההורדה המועדף, מידע על תנועות הצי הבריטי באזור והנחיות לתמרונים שרצוי לערוך במטרה להטעותו. באמצעותו נמסרו גם ההוראות למלווים בנוגע לאירגון ההתנגדות, במקרה שהספינה תתגלה ותיתפס וכן לגבי ההתנהגות של הצוות עצמו.
עבודתו של ה'גדעוני' דרשה מיומנות מקצועית וכושר אילתור בתנאים קשים תוך שימוש במכשירים פרימיטיביים, במיוחד בגלל בעיות התקשורת האלחוטית הסבוכה בספינות המעפילים, שלא הייתה מבוססת על מערכות תיקניות.