דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תמורה ביחסים עם הבריטים

התמורה ביחסים עם הבריטים בסוגיית כוח המגן העצמי התבטאה במחלוקת שהתגלעה בין ה'הגנה' לצבא הבריטי לגבי הבעלות על הנשק בו התאמנו לוחמי הפלמ"ח במשמר-העמק.
התמורה ביחסים עם הבריטים בסוגיית כוח המגן העצמי התבטאה במחלוקת שהתגלעה בין ה'הגנה' לצבא הבריטי לגבי הבעלות על הנשק בו התאמנו לוחמי הפלמ"ח במשמר-העמק. אחזקת הנשק ברשות ה'הגנה' בהתיישבות העובדת, פעולות הרכש ואימוני הפלמ"ח שימשו עילה למספר תקריות עם הבריטים. באירועים אלה נתפסו כ- 40 אנשי פלמ"ח נושאי נשק, נשפטו ונידונו למאסר. העימות החמור ביותר בפרק הזמן הנדון התרחש ב- 16.11.43, בקיבוץ רמת-הכובש בעת החיפוש הברוטלי אחר נשק של יחידות הפלמ"ח שהיו ביישוב.
בימי ה"סזון" נגד האצ"ל (אוקטובר 1944 - מרץ 1945) התעוררה התנגדות במטה הפלמ"ח לשיתוף הפעולה עם הבולשת הבריטית, עליו החליטו מוסדות הישוב, בטענה שאין לעזור לאוייב בכל דרך שהיא, ואזהרה כי הדבר יפגע בעתיד ביכולת לנהל מאבק מאורגן נגד הבריטים. מה עוד, שהבריטים ניצלו את העימות הפנימי ביישוב ופעלו גם כנגד אנשי הפלמ"ח וה'הגנה' שחשפו עצמם לרגל השיתוף.
התקריות הספורות עם הבריטים העידו על המתח הפוטנציאלי הטמון מבחינתם בעצם קיומו של הפלמ"ח, אף כי הם לא פעלו בנחישות לחסלו. עם זאת ראוי להדגיש כי מרבית תשומת הלב של הפלמ"ח בשנים 1945-1941 הוקדשה לאימונים ולהיערכות אירגונית לקראת "יום פקודה".