דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הסזון הגדול

המושג "סזון" (עונת הציד בצרפתית) אומץ על-ידי אנשי הפלמ"ח שפעלו להשתקת פעילות האצ"ל בחדשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, בין נובמבר 1944 לאפריל 1945. הגדרה זו נועדה להביע ביקורת הומוריסטית על כך שהמנהיגות המדינית הציונית הנבחרת אינה מניחה להשלים את שיתוקו המלא של האצ"ל.
המושג "סזון" (עונה הציד בצרפתית) אומץ על-ידי אנשי הפלמ"ח שפעלו להשתקת פעילות האצ"ל בחדשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, בין נובמבר 1944 לאפריל 1945. הגדרה זו נועדה להביע ביקורת הומוריסטית על כך שהמנהיגות המדינית הציונית הנבחרת אינה מניחה להשלים את שיתוקו המלא של האצ"ל.
שורש הבעיה היה נעוץ בהחלטת ההנהגה הציונית לא להפעיל נשק נגד הבריטים, כל עוד מתחוללת מלחמת העולם השנייה נגד גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית. זאת משום שבריטניה הייתה שרוייה במלחמה לחיים-ולמוות נגד הנאצים, שהיו האוייב והצורר האיום ביותר של העם היהודי.
בפברואר 1944, עדיין בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, פתח האצ"ל, במנהיגותו החדשה של מנחם בגין, בפעילות טרוריסטית נגד הבריטים, אותה הגדיר כ"מרד". ההנהגה הציונית הרשמית והנבחרת ראתה בפעילות זו של האצ"ל ושל "קבוצת שטרן", שכינתה את עצמה מעתה "לוחמי חירות ישראל" (לח"י), מעשה נואל הנוגד את האינטרס הציוני במהלך המלחמה העולמית האנטי-נאצית. במהלך כל שנת 1944 התנהלו מגעים עם שני האירגונים הללו שפרשו ממרות ההנהגה הציונית הנבחרת, למען יפסיקו את פעילותם הטרוריסטית. לקראת סוף השנה, בנובמבר 1944, לאחר ששליחיה רצחו את הלורד מוין בקהיר, נעתרה הנהגת לח"י לדרישת ההנהגה הציונית והפסיקה את הטרור לחלוטין עד כניעת גרמניה הנאצית באביב 1945.
האצ"ל, בהנהגת מנחם בגין, סרב להפסיק את יוזמותיו הטרוריסטיות נגד הבריטים. לכן החליטה ההנהגה הציונית לשתקו בכוח. חלק ניכר מהמשימה הזאת הוטל על הפלמ"ח, בהיותו הכוח המגוייס של ה'הגנה' כך נפתח "הסזון הגדול", שנמשך מנובמבר 1944 עד אפריל 1945.