דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פעילותי בפלמ"ח בסוריה ולבנון בשנים 1942-1944

שם המעיד/ה: דן רם
שם המראיין/נת: צילי ברנדשטטר
תאריך מתן העדות: 14.9.1983
מקור העדות: ארכיון בית הפלמ"ח
נושא: הפלישה לסוריה וללבנון, ארגון ה"הגנה", צבא בריטי, גיוס לפלמ"ח, המשטרה הבריטית, המודיעין הבריטי, האיום הגרמני על ארץ ישראל במלחמת העולם השנייה, מאסר בעוון נשיאת נשק, פעולות מודיעין וחבלה בסוריה ובלבנון, "הסזון" - פעולות נגד הפורשים, לוחמי חירות ישראל - לח"י, מחנה המעצר בלטרון, "החולייה היבשתית", ראשית הפלמ"ח, נשק ביישובי הגליל העליון, מסתערבים בסוריה ולבנון, השיתוף החשאי בין המודיעין הבריטי והיישוב
תוכן העדות:
דן רם איש חניתה מספר למראיינת על האירועים אשר הביאו למאסרו על ידי הבריטים במהלך פעילותו בסוריה. דן היה פעיל במחלקה הסורית סוריה בראשית 1942 ולאחר מכן גם היה מפקד מחלקת פלמ"ח בכפר גלעדי. הוא נעצר באופן מקרי, נחקר בירושלים על ידי ריצ'רד קטלינג וישב במאסר במחנה לטרון. סיפור השהות במחנה. הפגישות עם האסירי המחתרות אצ"ל ולח"י. מתי מגד היה יחד עם דן כל התקופה. דן מדבר גם על הסזון, הקשר עם הבריטים. מה עשה בעת השבת השחורה וכיצד ברח עם יעקב אליאב [פולני] איש לח"י מחניתה.
מספר העמודים: 5
הערות: העדות היא חלק מפרוייקט שהכינה בשעתו החוקרת צילה ברנדשטטר עבור ארגון חברי ההגנה בנושא אסירי המחתרות. היא נמצאה בעזבונו של איש הפלמ"ח אורי מרץ. העדות נמצאת בתיק האישי של דן רם.
תקופת העדות: 1942-1944