דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הפלישה לסוריה וללבנון - פירוט המשימות

בפלישת הצבא הבריטי לסוריה ולבנון, במלחמת העולם השנייה, פעלו 13 יחידות חלוץ שבהן שותפו לוחמים יהודים, יחד עם אוסטרלים ומורי דרך ערביים. פעולתם התרחשה בלילה שבין ה- 7 ל- 8 ביוני 1941.
בפלישת הצבא הבריטי לסוריה ולבנון, במלחמת העולם השנייה, פעלו 13 יחידות חלוץ שבהן שותפו לוחמים יהודים, יחד עם אוסטרלים ומורי דרך ערביים. פעולתם התרחשה בלילה שבין ה- 7 ל- 8 ביוני 1941.
להלן פירוט המשימות:
חולייה 1
המשימה: לוודא את אפשרות המעבר בגשרים בכביש החוף מראש-הנקרה לצור בקטע הסמוך לכפר אִיסְקַנְדְרוּן, ולנתק את קו הטלפון המקשר כפר זה לצור.
הרכב החולייה: חמישה יהודים - משה דיין (מפקד), חיים ראובני, דן רם, זלמן מרט וקרל אדלר; שלושה קצינים אוסטרלים ושבעה חיילים אוסטרלים; מורה דרך צ'רקסי - רשיד אטהר.
מהלך הפעולה: החולייה יצאה ב- 21:30 מחניתה ולאחר חצות הגיעה לגשרים. הגשרים נמצאו נטושים ולאבטחתם הושארו חמישה אוסטרלים ויהודי אחד (קרל אדלר). במהלך הלילה לקחו המאבטחים בשבי חיילים צרפתים אחדים שנעו על הכביש.
שאר הכוח נע לכפר איסקנדרון כדי לסייע בכיבושו. לאחר קרב, כבש הכוח את בניין המשטרה בכפר. חיילים צרפתיים שחנו בסביבה הבחינו בכיבוש בניין המשטרה והתפתח קרב יריות בינם לבין החולייה שהתבצרה על גג הבניין. במהלך קרב זה נפצע משה דיין בעינו. מאבטחי הגשר הוזעקו לעזרת הכוח בבניין. בשעה 11:00 בבוקר ה- 8 ביוני 1941, הגיעה תגבורת של חיילים צרפתיים מצור, אך הם נסו מפחד מטחי האש של מכונת הירייה שנלקחה כשלל. בינתיים הצליחו הצרפתים לפוצץ את גשר הכביש מדרום, אך נשאר בו מעבר מספיק לכלי רכב. בצהריי היום הגיעה תגבורת לכוח האוסטרלי מראש-הנקרה, והקרב הסתיים.
משה דיין הפצוע ואיתו זלמן מרט, קרל אדלר ומורה הדרך רשיד אטהר, חזרו ברכב לכיוון חיפה. במקום נשארו דן רם וחיים ראובני שהניסו פטרול צרפתי באש. בשעה 15:30 יצאו לדרכם הביתה ברגל, והגיעו לחניתה ב- 20:00.
חולייה 2
המשימה: לאבטח את מעבר הצבא בכביש ראש-הנקרה - ביירות, 4 ק"מ צפונית לראש-הנקרה, ולנתק את קווי הטלפון.
הרכב החולייה: ארבעה יהודים: איתמר בן ברק (מפקד), שלמה היבש, גבריאל זומרפלד ובנימין בונין; שני קצינים אוסטרלים: קפיטן הנרי וסרג'נט בובי, ועשרים חיילים אוסטרלים.
מהלך הפעולה: החולייה יצאה ב- 21:30 מחניתה וב- 01:30 הגיעה למקומה המיועד על הכביש. הכוח ניתק את קווי הטלפון וחסם את הכביש באבנים. במהלך הלילה והבוקר שבו אנשי החולייה כמאה חיילים צרפתים וגרמו אבידות לאויב.
בשעה 11:00 בבוקר ה- 8 ביוני 1941 החל הצבא האוסטרלי בתנועתו מראש-הנקרה צפונה, ותפקיד החולייה באבטחת הכביש ושמירתו הסתיים. בצהריים חזרה החולייה לחניתה ברכב שנלקח שלל.
אבידות: לאויב 4 הרוגים, 3 פצועים. לחולייה לא נגרמו אבידות.
חולייה 3
המשימה: לנתק את חוטי הטלפון בין בִּנת-גְ'בּל לצור ובין ובין בנת-ג'בל למָרְג'-עַיוּן ב- 24:00 בדיוק. אחרי הניתוק היה על החולייה לחזור לחניתה תוך הימנעות מכניסה לקרב תוך כדי כך.
הרכב החולייה: שלושה יהודים - רחביה ברמן, אליהו אליאסף, יצחק רבין ומורה הדרך הצ'רקסי - יצחק.
מהלך הפעולה:החולייה יצאה ברכב מחניתה למלכיה. לאחר חשכה, חצו אנשיה את שער הגבול ליד הכפר מלכיה ובדיוק בחצות, כפי שתוכנן, הגיעו לכביש המוביל מבנת-ג'בל צפונה וחתכו את קווי הטלפון למרג'-עיון. ב- 06:00 בבוקר המחרת חזרו לחניתה.
חולייה 4
המשימה: לשמש מורה דרך לפלוגה האוסטרלית בדרכה לכיבוש הכפרים עִיטרוּן, בנת-ג'בל ועין אָבֶל, ולנתק את קווי הטלפון לבּלִידָה ובנת-ג'בל.
הרכב החולייה: יהודי אחד - מאיר (מאירקה) דוידזון, שצעד כמוביל הפלוגה האוסטרלית. הפלוגה האוסטרלית בפיקוד מאיור קארו, מנתה 120 חיילים.
מהלך הפעולה: לאחר חצות עברה הפלוגה את הגבול באזור הכפר מלכיה ובשעה 01:40 הגיעה לכפר עיטרון. בתחנת המשטרה המקומית נתפסו השומרים ישנים והכפר נכבש ללא קרב. בשעה 03:00 יצאו מעיטרון דרך הכביש הראשי לבנת-ג'בל. בכניסה לכפר נתקלו באש מקלע צרפתי שעיכבה את התקדמותם. עם עלות השחר הסתלקו הצרפתים והכפר נכבש. בשעה 09:00 בבוקר ה- 8 ביוני חבר דוידזון עם פלוגה אוסטרלית שנייה בפיקודו של קפטן הול, שיצאה מבנת-ג'בל לעין-אבל. הכפר נתפס ללא קרב. בצהריים חזר דוידזון ברכב שפינה פצועים דרומה.
בדיווח שמסר דוידזון לאחר הפעולה העיד שלא הכיר את הדרך קודם לפעולה, אך לא התקשה בניווט, ושימש גם כמתרגם ויועץ.
אבידות: שני חיילי אוייב נהרגו ושישה נפצעו קשה. לאוסטרלים - הרוג אחד ופצוע אחד.
חולייה 5
המשימה: לנתק את קו הטלפון מגשר בנות יעקב לקוּנֵיטְרָה.
הרכב החולייה: שלושה יהודים - דוב דרומי (מפקד), אסף שמחוני והלל כרמלי.
החולייה יצאה עם חושך מקיבוץ חולתה. לאחר חציית הירדן מדרום לאגם החולה, הגיעו לגשר בנות-יעקב - קונייטרה, 2 ק"מ ממזרח למחנה הגשר. כשעלה אסף שמחוני על עמוד הטלפון התקרבה למקום כיתת חיילים צרפתיים. שמחוני ירד והחולייה הסתתרה בקרבת מקום. לאחר זמן קצר עזבו הצרפתים את המקום, והחולייה ביצעה את משימתה וניתקה את קו הטלפון. קו טלפון נוסף נותק בדרכה של החולייה חזרה.
ב- 08:30 בבוקר המחרת חזרה החולייה ליסוד המעלה.
חולייה 6
המשימה: לנתק את קו הטלפון בין בַּנְיָאס לקוניטרה.
הרכב החולייה: ארבעה יהודים - זלמן פרח (מפקד), חיים נגלי, אהרון ספקטור ומורה דרך מקיבוץ דן.
מהלך הפעולה:החולייה יצאה מקיבוץ דן בשעות אחר הצהריים והגיעה בהסתר אל הבניאס. ב- 21:00 חצו את הבניאס. כעבור שעה הגיעו לכביש העולה לקוניטרה וניתקו את קו הטלפון.
בשעה 02:00 לפנות בוקר חזרו לדן.
חולייה 7
המשימה: לנתק את קו הטלפון בין בניאס לגְ'דִידָה.
הרכב החולייה: שלושה יהודים - יצחק שחורי (מפקד), דויד הדני ואליק.
מהלך הפעולה:החולייה יצאה מקיבוץ דן בשעה 21:00 . בשעה 22:30 הגיעה לקו הטלפונים, ביצעה את משימתה וב- 01:00 אחר חצות חזרו אנשיה לדן.
חולייה 8
המשימה: להשתלט על גשר הלִיטָני שממערב לכפר קְלֵיעָה (גיזרת מטולה), למנוע את פיצוצו ולהחזיק בו עד לחבירה עם הכוח הפולש (החולייה לא הצליחה למלא את משימתה).
הרכב החולייה: שני יהודים - יגאל פייקוביץ (אלון) ויצחק חנקין; שבעה חיילים אוסטרלים.
מהלך הפעולה: בחצות יצאה החולייה ברכב מתל-חי למטולה ומשם ברגל לעבר קליעה. בשעה 04:30 הגיעו לגשר המיועד. השומר הצרפתי היה ערני ופתח באש לעבר החולייה. יצחק חנקין נפצע ברגלו. החולייה הסתערה על הגשר ושבתה את השומרים.
בשעה 07:00 בבוקר ה- 8 ביוני אמור היה לחבור אליהם הכוח האוסטרלי העיקרי, אך משלא הגיע, נקלעה החולייה למצור בין יחידות צרפתיות והתמקמה במדרון ממערב לגשר, ולא הצליחה למנוע את פיצוץ הגשר בידי הצרפתים. במשך כל היום והלילה שאחריו חיפשה החולייה מעבר על הליטני מזרחה. רק בצהרי היום השלישי ה- 9 ביוני 1941 הצליחו אנשיה לחצות את הליטני ובדרכם חזרה פגשו בכיתה אוסטרלית שיצאה לעזרתם. בשעות הערב חזרו אנשי החולייה למטולה.
חולייה 9
המשימה: לנתק את קוי הטלפון בין קליעה לתל-אַנְחָס.
הרכב החולייה: שני יהודים - אלכסנדר ורמל (מפקד) וצבי הרשקוביץ, ומורה דרך ערבי.
מהלך הפעולה: החולייה יצאה יחד עם חולייה 10 בשעה 20:30 ממטולה. במטעים נתקלו בחמישה רוכבים מזויינים, ונסוגו חזרה למטולה. מורה הדרך הערבי מצא כי מדובר בערבים שהועסקו בשמירת מטעי מטולה ולפיכך יצאה החולייה לדרכה פעם נוספת. ב- 23:00 הגיעו ליעדם, ניתקו את קו הטלפון ועד חצות חזרו למטולה.
חולייה 10
המשימה: לנתק את קו הטלפון בין ג'דידה וצידון על יד נהר הליטני.
הרכב החולייה: יהודי אחד - יוסף זליקוביץ ומורה דרך ערבי.
מהלך הפעולה: החולייה יצאה ממטולה וחזרה למטולה יחד עם חולייה 9. לאחר ההיתקלות בחמשת הרוכבים המזויינים, יצאו אנשי החולייה ב- 22:30 שנית, ביצעו את משימתם, ולמחרת ב- 04:00 בבוקר חזרו למטולה.
חולייה 11
המשימה: לנתק שלושה קוי טלפון: ג'דידה - רִיאָק, ג'דידה - כִיאַם, וקְלֵיעָה - כיאם.
הרכב החולייה: שני יהודים - עזרא כדורי (מפקד), אמיתי רסיס, ומורה דרך ערבי.
מהלך הפעולה: בדרכם ממטולה בעמק עיון נתקלו בעמדה צרפתית ונסוגו תחת אש. מורה הדרך הערבי נעלם. שני חברי החולייה המשיכו במשימה וב- 23:00 ניתקו את שני קווי הטלפון לכיאם. הסתלקות מורה הדרך הערבי מנעה את ניתוק קו הטלפון השלישי, ג'דידה - ריאק בגלל אי-הכרת הדרך.
חולייה 12
המשימה: לשמש מורי דרך לכוח הפלישה האוסטרלי ממטולה צפונה.
הרכב החולייה: שלושה יהודים - דוד הורביץ (מפקד), עקיבא ברזילי ושאול ספר.
מהלך הפעולה: החולייה המתינה לכוח הצבאי על יד תל-חי. הכוח הצבאי שהגיע לא נדרש לה והחולייה חזרה ממטולה מבלי שפעלה.
חולייה 13
המשימה: לשמש מורי דרך לכוח הפלישה האוסטרלי מקיבוץ דן מזרחה ולאסוף נשק.
הרכב החולייה: ארבעה יהודים - יהודה לוין (מפקד), משה רבינוביץ, אבינועם הורביץ ויצחק רנבויט.
מהלך הפעולה: החולייה יצאה בראש הכוח האוסטרלי מקיבוץ דן בשעה 02:00 . במפגש עם כביש הבניאס נתקלו בהתנגדות צרפתית והתפתח קרב בין האוסטרלים לצרפתים. האוסטרלים נסוגו והמשיכו להתקדם רק עם בוא התגבורת. החולייה המשיכה בליווי עד הבניאס ועם בוקר חזרה לדן. מאחר שלא נתפס נשק בידי האוסטרלים, חזרה החולייה בידיים ריקות.