דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פעילות המחלקה הסורית בתקופת ממשלת וישי

במסגרת 'השיתוף' בין מנהלת הפעולות המיוחדות ה-SOE, לבין המחלקה המדינית של הסוכנות, ובעקבות פנייה של אנשי "צרפת החופשית", הוקמה ב- 1940 רשת של סוכנים יהודים בסוריה ובלבנון.
1.במסגרת 'השיתוף' בין 'מנהלת הפעולות המיוחדות' SOE לבין המחלקה המדינית של הסוכנות, ובעקבות פנייה של אנשי "צרפת החופשית", הוקמה ב- 1940 רשת של סוכנים יהודים בסוריה ובלבנון. הרשת הופעלה מהארץ בידי טוביה ארזי ויוסף פיין, ומנתה שנים עשר איש. עיקר פעולתה של הרשת הייתה הפצת כרוזי תעמולה מטעם בריטניה ו"צרפת החופשית" בהנהגת דה-גול. ארזי עצמו יצא לסוריה בנובמבר 1940 והוסיף לתחום הפעילות של הרשת איסוף מידע על היערכות הצבא הצרפתי, וכן גייס לרשת אנשים נוספים, ביניהם יהודים מקומיים. ארזי, ועימו כשלושים מאנשי הרשת, נעצרו בדצמבר 1940 , אולם שאר חברי הרשת המשיכו בפעולתם מהארץ תחת פיקודו של יוסף פיין. פיין הרחיב את פעילות הרשת, מעבר לתחומי תעמולה ומודיעין, גם לתחומי חבלה וחתרנות פוליטית. ארזי חולץ מכילאו ערב הפלישה הבריטית לסוריה.
2) את המחלקה הסורית של ה'הגנה' הקימו עזרא דנין ויהושע פלמון ("ג'וש"), במטרה לבצע משימות מודיעין וחבלה באמצעות מגוייסים ארצישראליים יוצאי סוריה, שהוכשרו כמסתערבים. במאי 1941 הוחדרו לסוריה ראשוני המחלקה כשהם מוסווים כערבים. ביניהם - ישראל בן יהודה ("עבדו"), חיים לבקוב, יוסף קוסטיקה וירוחם כהן. הרשת העבירה את ידיעותיה לירושלים באמצעות משדר אלחוט, ומחודש יוני 1941 - באמצעות מכשיר שנבנה בשרות הקשר של ה'הגנה', והופעל על ידי יהודה שבח. תחנת השידור שפעלה מביתו של דויד הכהן בחיפה שידרה גם היא שידורי תעמולה לסוריה, והחל מאביב 1941 גם לארצות הבלקן.
כהכנה לפלישת בריטניה לסוריה וללבנון ביצעה החוליה בפיקודם של "עבדו" וחיים לבקוב פעולת חבלה בשדה התעופה ובמאגרי הדלק במחנה צבאי בחאלב. המשימה בוצעה בהצלחה על אף מורכבותה ולמרות הקשיים בהם נתקלה החוליה. חוליה אחרת אספה מידע על אזור בתי הזיקוק בטריפולי כהכנה לפעולת חבלה, שהייתה אמורה להתבצע ביעד זה על ידי כוח משימה של עשרים ושלושה חברי 'הגנה' ומפקד בריטי. פעולה זו לא השיגה את יעדיה וזכתה לכינוי "כ"ג יורדי הסירה" בשל סופה הטראגי. פעולה שנייה של אירגון ה'הגנה' הייתה בסיוע לחיל החלוץ האוסטרלי בפלישה לסוריה וללבנון. לקחו בה חלק צוותי משימה מפלוגות א' וב' של הפלמ"ח, בפיקודם של יגאל אלון ומשה דיין (7-8.5.1941) .