דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכנס השני

מסדר הנעילה של הכנס הוקדש למסירת הדגל הראשון של הפלמ"ח: צבעו כחול, בפינתו העליונה, ליד המוט, משובץ דגלון-לאום קטן ומתחתיו ארבע אותיות אדומות: פלמ”ח.
הכנס הארצי השני, נפתח ב- 20 ביולי 1945, עם תום מלחמת העולם. הכנס נערך על שפת נחל-חרוד לרגלי הגלבוע, בתוך מטע הזיתים של קיבוץ עין-חרוד. כ- 2,500 פלמ"חאים נכחו בו. היחידות השונות התקבצו באישון לילה (כבכנס הראשון) ורמטכ"ל ההגנה, יעקב דורי, התכבד בפתיחת הכנס. במסדר הוקראו דבר מטה הפלמ"ח ורשימת חלליו. הערב הסתיים במסכת בשם 'הלפיד הבוער' מאת נתן אלתרמן בביצוע פלוגה א'. למחרת נערכה תוכנית של הופעות צבאיות וספורטיביות - מהתעמלות כללית עם זריחת השמש ועד תרגילי מעבר-מכשולים עם השקיעה. בהתלהבות רבה ובתשואות קיבלו משתתפי הכנס את הופעתם של טייסי הפלמ"ח על מטוסי "פרימוס" אחדים שחגו מעל והצניחו את ברכתם.
מסדר הנעילה של הכנס הוקדש למסירת הדגל הראשון של הפלמ"ח: צבעו כחול, בפינתו העליונה, ליד המוט, משובץ דגלון-לאום קטן ומתחתיו ארבע אותיות אדומות: פלמ”ח. במרכז הדגל הופיע לראשונה סימלו של הפלמ"ח: שתי שיבולי זהב משולבות בחרב. לצלילי תזמורת קיבוץ תל-יוסף החל המצעד של כל יחידות הפלמ"ח. שירת 'התקווה' נעלה גם את הכנס השני.