דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הנחת צינורות המים והדלק

באמצעות דרך בורמה הועבר ציוד רב לירושלים: נשק ותחמושת, מזון, מים ודלק. כל אלה היו חיוניים להמשך קיומה של העיר, מה-גם שבתקופה הנדונה לא הייתה אלטרנטיבה אחרת.
במחצית השנייה של יוני נסתיימה גם התקנתו של צינור דלק לירושלים: המכלית המלאה מהשפלה התחברה לצידו האחד והזרימה דלק למכלית הריקה, שהתחברה מן הצד השני והעבירה את הדלק לירושלים. בהמשך הוצבו במקום שני מכלים קבועים לאיחסון ולוויסות.
במקביל החל מבצע הנחת צינור מים לעיר. הירדנים שלטו על קו המים שמוצאו במעיינות הירקון בראש-העין, הסדר שלא ניתן היה לסמוך עליו. בירושלים עצמה ניכרה מצוקת מים קשה, והוערך כי הכמות שנאגרה תספיק לחודשיים-שלושה בלבד. לפיכך הוחלט להניח קו צינורות חדש מחולדה, שיקבל את מימיו מן הקידוחים שליד קבוץ נען. המבצע נעשה בחשאי והסתיים במהירות שיא. ב- 11.8.48 הושלמה הנחתו של 'קו-השילוח' והחלו להזרים דרכו מים למשאבות שער-הגיא.
לסיכום: דרך בורמה שירתה את ירושלים הנצורה במשך כ- 5 חודשים, עד שנסללה 'דרך הגבורה' (מצומת נחשון עד לצומת שמשון) בדצמבר 1948. באמצעות דרך בורמה הועבר ציוד רב לירושלים: נשק ותחמושת, מזון, מים ודלק. כל אלה היו חיוניים להמשך קיומה של העיר, מה-גם שבתקופה הנדונה לא הייתה אלטרנטיבה אחרת.