דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

נפילת רמת רחל בידי המצרים

בעקבות שלושה ימי התקפות קשות של חיילים מצריים על הקיבוץ, ההרס והאבדות הרבות, עבר הקיבוץ מייד ליד ולבסוף נכבש על ידי האויב.
ב-19 במאי החלו ההפגזות על קיבוץ רמת רחל, והן נמשכו שלושה ימים. ההפגזות גרמו אבדות בנפש ונזקים רבים למבנים ולתכולתם וכן למשק החי. על הקיבוץ הגנו בהתחלה רק הגברים חברי הקיבוץ, לאחר שהנשים והילדים פונו ממנו קודם לכן. ב-22.5, לאחר הפגזה קשה ושרפות שפרצו במשק, נכבש הקיבוץ על ידי הערבים. מגיני הקיבוץ שנפגעו התפנו לעיר ירושלים. הערבים החלו להתקדם לעבר שכונת ארנונה היהודית. כבר באותו יום, בערב, יצאו יחידות של ה"הגנה" מירושלים יחד עם כיתה של אנשי אצ"ל, להתקפת נגד ולאחר קרב קצר השתלטו מחדש על היישוב. ביומיים הבאים הותקף הקיבוץ קשות, ושלוש פעמים עבר מיד ליד. לבסוף נכבש ברובו על ידי כוחות האויב. ממגני היישוב נפלו עד אז 13 איש ועשרות נפצעו. בין הפצועים היו גם אנשי משוריין של ה"הגנה" שהיה בדרכו משכונת ארנונה לרמת רחל, המשוריין נפגע מפגז אנטי-טנקי, שנורה עליו מתותחי הכוחות הערבים.
בשלב הזה פנו הפעילים המרכזיים של המוסדות האזרחיים בירושלים אל מפקד חטיבת הראל, יצחק רבין, וביקשו את התערבות הפלמ"ח להצלת רמת רחל ולהסרת האיום של הכוחות המצריים וחיילי הלגיון על ירושלים מהדרום. רבין קיבל על עצמו את האחריות לגזרה למשך 24 שעות, והטיל את ביצוע המשימה על הגדוד החמישי של הפלמ"ח.