דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סיכום המבצע

מבצע ‘מכבי’ נמשך מ- 8.5.48 עד ל- 18.5.48. במהלכו הועברו רק 19 משאיות (66 טון אספקה). המבצע התבלט בהעדר מודיעין מדוייק ובתיכנון חפוז, שמצאו ביטוי בנטישה של משלטים חשובים סמוך להשתלטות עליהם, ללא מחשבה לטווח ארוך יותר.
בסיכום מבצע ‘מכבי’ (שלב ב') בולטת החמצת ההזדמנות להשתלט - באין מפריע - על יעדים חשובים באזור, שננטשו. להחמצה הזאת היו השלכות רבות בהמשך הקרבות. היא נבעה ממודיעין לקוי, מהערכת מצב מוטעית של הכוחות בשטח, ומהעובדה שהמטכ"ל היה עסוק בארגון הבלימה בכל החזיתות. כל הניסיונות שנעשו מאז במהלך המלחמה לכבוש את לטרון, הסתיימו בכישלונות. כמו-כן הוחמצו ההזדמנויות להוריד את המשאיות הנצורות בירושלים אל השפלה כדי להחזירן לעיר כשיירות, לקראת המצור שציפה לה.
הסיבה העיקרית לכך הייתה, שהמשימות לביצוע בגיזרה, היו רבות מדי וגדולות יחסית לכוח שנמצא בה. יש לזכור כי חטיבת 'הראל' הייתה עייפה ומדולדלת, לאחר הקרבות הקשים שבהם השתתפה במבצעים של חודש אפריל. בקרב לוחמי החטיבה הורגשה שחיקה נפשית וגופנית, כושר הלחימה ירד והמוטיבציה התמעטה.
מבצע ‘מכבי’ נמשך מ- 8.5.48 עד ל- 18.5.48. במהלכו הועברו רק 19 משאיות (66 טון אספקה). המבצע התבלט בהעדר מודיעין מדוייק ובתיכנון חפוז, שמצאו ביטוי בנטישה של משלטים חשובים סמוך להשתלטות עליהם, ללא מחשבה לטווח ארוך יותר. גם מערך השיירות בשפלה לא הצליח להתארגן, וכך לא נוצל משך הזמן שבו היה הקטע הבעייתי פנוי למעבר.