דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ביצוע הפעולה בנבי סמואל

שלוש פלוגות הרגלים יצאו לדרכן בליל 24.4.48, דרך אוכף הקסטל. פלוגה א' כבשה את בית-איכסא, אך הופתעה בהתקפת-נגד ערבית. הדיפת ההתקפה שיבשה את לוח הזמנים של הפעולה, וההשתלטות הושלמה רק בשעה 02:00.
מפקדת הגדוד הרביעי מוקמה על הכביש הראשי לירושלים ליד דרך עפר היורדת לכיוון נבי סמואל.
פלוגת המפקדה בפקודו של מיכה פרי כשלרשותה מספר משוריינים ודוידקה פנתה בדרך העפר לכיוון בית איקסה והיתה צריכה לשמש כרתק לכיבוש הכפר.
שלוש פלוגות הרגלים יצאו מהקסטל ונעו לכיוון בית איקסה.
המשימה הראשונה היתה כבוש הכפר בית איקסה, ורק לאחר כבוש הכפר תעבורנה שתי הפלוגות האחרות, פלוגה ב בפקודו של פוזה לכבוש נבי סמואל ופלוגה ג' בפיקודו של אורי בן ארי לחסימת הדרך מכיוון הכפר בידו שנכבש כמה ימים לפני.
הכוח של מיכה נתקל לאחר נסיעה קצרה בחפירות בדרך שמנעו את התקדמותו ונאלץ להסתובב ולחזור.
כבוש הכפר בית איקסה התעכב בגלל טעות בניווט והכפר נכבש הרבה יותר מאוחר מאשר תוכנן.
כן היה באותו לילה ערפל כבד שהקשה על ההתנהלות.
מאחר והכוחות הגיעו באיחור שקל המג"ד אפשרות נסיגה ללא ביצוע המשימה אך לא ברור, אם פקודת הנסיגה שנתנה ע"י המג"ד הגיעה לפוזה.
בדיוק כשהפלוגה של פוזה עמדה להסתער התפוגג הערפל והכוחות שעמדו להסתער נחשפו לאור היום בשטח פתוח לאויב שהיה בבנין וספגו פגיעות רבות. בין הנפגעים היה מפקד הפלוגה פוזה והפלוגה החלה לסגת, כאשר פלוגה ג' ופלוגה א' מחפים.
בשלב זה הוחלט לשלוח את פלוגת המשוריינים לחפות על הנסיגה ולהגיע לסביבות נבי סמואל בדרך היוצאת ממעלה החמישה ועוברת דרך הראדאר, הכפר בידו ומגיעה לנבי סמואל.
כוח זה הותקף ע"י כוחות הלגיון שהיו ברדאר וסבל אבידות רבות. סך כל נפגעי הגדוד: 38 הרוגים ו-40 פצועים; הגדוד איבד כמעט פלוגה שלמה.
כשלון ההתקפה אילץ את הכוחות לפנות גם את הכפרים בידו ובית-סוריק. גם יחידת הגדוד החמישי שכבשה את שועפט נצטוותה לסגת מהכפר.