דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ביצוע הפעולה בתל ליטווינסקי

בחצות החלה הפעולה.
בחצות החלה הפעולה. מעיד ישראל-'שרולנה' כהן: "התקרבתי עם הכיתה שלי בזחילה עד למרחק של כ- 15 מ' מקו האוהלים של הבריטים. שכבנו על האדמה בקור העז כ- 40 דקות, שומעים את נשימות הישנים. ההוראה הייתה שבמקרה של חשיפה, אסור שמהפלוגה הבריטית יגיע מישהו למחסן הנשק. יובל הגיע למחסן לבוש כקצין בריטי ונתן הוראה באנגלית לפתוח את המחסן, אך השומרים לא נענו לפקודתו, אולי כי לא השמיע את הסיסמה הנכונה. 'פוזה' (חיים פוזננסקי) החליט לפרוץ בכוח, השומר ירה ביובל ופצעו קשה ומישהו ירה בשומר והרגו. שומר אחר הצליח לברוח מהחלון".
חוליית הסבלים שנכנסה למחסן מצאה כי השרשרות שבהן נקשר הנשק היו עבות וחזקות, ונדרשה עבודה קשה לפרוץ אותן, דבר שארך כארבעים וחמש דקות מעל למתוכנן. את ה'פיאטים' לא הצליחו לשחרר כלל. לאחר הפעולה התברר כי יחידת המדע פיתחו אמצעים מתאימים לפרוץ שרשראות, אך בשל הסודיות - לא ערבו אותם בפעולה...
רכב בריטי שעבר במקום (ע"פ גירסה אחרת היה זה פקיד שישן במשרד סמוך והתעורר) הרגיש במשהו חשוד והזעיק את המחנה. ניתנה פקודת נסיגה, שהתנהלה תחת אש בריטית מתוך המחנה. חוליות החיפוי ענו באש ואיפשרו נסיגת הכוח בשלום לכפר-אז"ר, שם פרקו את הנשק, האנשים החליפו בגדים וחזרו לבסיסם.
השלל: חלק מן הנשק לא הוצא. נלקחו 75 רובים, 7 'סטנים', אקדחים, מחסניות ברן.
לכוח הפלמ"ח היה פצוע קשה, שמת אחר-כך מפצעיו, וכן פצוע קל.
לבריטים היו הרוג ופצוע קשה.