דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הקומנדו הצרפתי במבצע "חורב"

במבצע 'חורב' סופחה הפלוגה לגדוד 7 ולקחה חלק במבצע, בכיבוש משלטי התמילה. המשימה שהוטלה עליה היה כיבוש משלט י"ג.
במבצע 'חורב' סופחה הפלוגה לגדוד 7 ולקחה חלק במבצע, בכיבוש משלטי התמילה. המשימה שהוטלה עליה היה כיבוש משלט י"ג. מפקדה היה משוכנע ביכולתה לבצע בעצמה את המשימה ודחה כל ניסיון של המג"ד יששכר (ישכה') שדמי להציע לו עזרה.
בליל 26.12.48 תקפה הפלוגה את משלט י"ג בעוצמה ובמהירות שהפתיעו את המצרים והביאו לכיבושו המהיר. בשעה 17:00 יצאו משטח הכינוס בחלוצה ובשעה 00:45 היה המשלט בידיהם. הפלוגה נערכה להגן על המשלט שכבשה, אך תוך זמן קצר החלו התקפות-הנגד של המצרים. טדי ביקש מהמג"ד סיוע ארטילרי וקיבל אותו. ההתקפות לא פסקו, מספר הנפגעים גדל והתחמושת החלה אוזלת.
המג"ד 'ישכה' יצא בשעה 03:10 עם תגבורת - פלוגתו של סולל כהן ומחלקה מפלוגת 'ברן' (אברהם אדן) - שפרס אותה על סוללת המסילה, כ- 100 מ' מהמשלט. אל המשלט עצמו שלח את המחלקה של אריאל אילת, מפלוגת ברן.
הכוח שעל המשלט הדף את התקפות המצרים, אך היה ברור כי אם לא יגיע הגדוד התשיעי עד עלות השחר, תהיינה התקפות המצרים קשות ויעילות יותר. ואמנם, עם שחר, החל הכוח שהחזיק במשלט י"ג לסגת, בלא לדעת כי הגדוד התשיעי מתקרב. בעת הנסיגה השאירו הרוגים על המשלט. את פצועיהם ריכזו ליד המסילה והסתירו אותם מתחת למעביר-מים. בינתיים פרץ הגדוד התשיעי את שדה המוקשים שעיכב אותו והחל לנוע לעבר המשלטים י"ג, י"ד ו-ט"ו. פלוגת וייסברג כבשה את משלט י"ג.
כאשר שבו אנשי הפלוגה אל מעביר-המים גילו כי המצרים רצחו את הפצועים והתעללו בצורה קשה בשמונה גופות, והדבר עורר זעזוע קשה.
לפלוגה היו גם 7 פצועים. בכך עלה מספר ההרוגים ל- 15 (חמישית ממספר הלוחמים) והפלוגה הועברה לבאר-שבע להמשך התארגנות. לאחר מכן פורקה ואנשיה פוזרו בין פלוגות הגדוד השביעי.

שמות ההרוגים: אדגר דרייפוס, ראובן שטיינמיץ, ישראל הלימי, מרדכי הלימי, מרדכי טויטו, שרל אוחיון, אלכס גולדין.