דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הפשיטה על בית המכס

סוד הצלחת הפעולה הייתה ההפתעה המוחלטת שהשיג הכוח הפושט, משום שהסורים לא העלו על דעתם שתיתכן פשיטה כזו, והרגישו עצמם בטוחים. ההתקפה אילצה את הסורים לדחות את התקפתם על משמר-הירדן בשבועיים ויותר.
בעת שהצבא הסורי פעל בעמק-הירדן - החל מה- 15.5.48 הגיעו ידיעות על כוונתו של כוח סורי אחר לתקוף מצפון לכינרת. תצפיות-אוויר ותצפיות-קרקע גילו שבסביבות בית-המכס העליון, בצד הסורי של הירדן, ממזרח למשמר-הירדן, הולך ומוקם בסיס-אספקה קדמי של הצבא הסורי, ובו מצבורי דלק, תחמושת ומזון, שנועדו לשרת את ציר ההתקפה, דרך גשר בנות-יעקב, לכיוון ראש-פינה.
הוחלט לבצע התקפה מקדימה על הבסיס. למבצע הוקצתה פלוגה מהגדוד השלישי. אנשיה כונסו בבסיס-היציאה והוסברה להם תכנית הפעולה.
הכוח יצא לדרכו ב- 18.5.48, בשעה 21:00, וצלח את הירדן מצפון לגשר בנות-יעקוב (שפוצץ חודשים מספר לפני-כן), כאשר הלוחמים מסתייעים בחבל, כדי להתגבר על זרם המים. המרחק מהירדן לבית-המכס היה כארבעה ק"מ בקַו-אוויר, ושעתיים של הליכה מאומצת נדרשו כדי להעפיל במעלה התלול שבו.
סמוך לגדר הבסיס התגלה הכוח, ומייד פתחו האנשים באש, כדי לחפות על פעולת החבלן שפוצץ את הגדר באמצעות 'בונגלור' ויצר בה פירצה. הלוחמים פרצו פנימה, הגיעו אל המבנה בן שתי הקומות, הצמידו לקיר את מטעני חומר-הנפץ ופוצצו אותם. הם חדרו לתוך המבנה דרך הפירצה שנוצרה, והשתלטו עליו. בשלב הזה חמקו החיילים הסורים ונטשו את המיבנה.
הכוח החל לחבל בציוד ובמיתקנים - מצבורי-דלק, אוהלים וכלי-רכב - והעלה אותם באש. הדליקה גרמה להתפוצצות התחמושת, ואז פוצץ הכוח את הבניין. לאחר מכן נסוג הכוח לשיטחנו, ללא אבידות, באותה דרך בה הגיע. מחקירתו של השבוי שנלקח בידי הכוח, הוברר כי אכן יועד הבסיס לסייע להתקפה על שיטחנו. באזור היו כ- 250 חיילים סורים, אך רובם העדיפו לברוח ולא להילחם. הלהבות נראו למרחוק במשך הלילה כולו וגם ביום המחרת.
נראה כי סוד הצלחת הפעולה הייתה ההפתעה המוחלטת שהשיג הכוח הפושט, משום שהסורים לא העלו על דעתם שתיתכן פשיטה כזו, והרגישו עצמם בטוחים. ההתקפה אילצה את הסורים לדחות את התקפתם על משמר-הירדן בשבועיים ויותר.
בפעולה נהרג איש משמר-הירדן מכדור תועה שנורה משטח סוריה לכיוון המושבה.