דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הפעולה בכפר כנה

ב- 10.3.48 פעלה פלוגה מהגדוד הראשון, בפיקודו של אסף שמחוני, נגד כנופיה ערבית שחנתה בכפר-כנה, על כביש טבריה-נצרת.
ב- 10.3.48 פעלה פלוגה מהגדוד הראשון, בפיקודו של אסף שמחוני, נגד כנופיה ערבית שחנתה בכפר-כנה, על כביש טבריה-נצרת.
על פי מידע שהגיע הפך הכפר מרכז לכנופיות שביצעו התקפות רבות בגליל התחתון ובעמק זבולון תחת פיקודו של איברהים. ביניהן הייתה גם הכנופיה שפעלה קודם לכן בשפרעם, ועברה לפעול באזור כפר-כנה. בליל ה- 19.1.48 נכשלה פעולה קודמת שנועדה לתקוף את המבנה בו התמקמו בשפרעם. מטרת הפעולה הייתה הפעם לפוצץ את הבית בו התמקמה הכנופיה באזור הצפוני-מזרחי של הכפר.
שלוש מחלקות הפלוגה התחלקו במשימות: האחת תבצע התקפת-גישוש, לזיהוי המטרה; מחלקה שנייה תתקוף את המטרה; השלישית תיתן חיפוי ואבטחה.
יש לציין כי לא נערך כל סיור מקדים ובאנשי הכוח לא נמצא אחד שהכיר את הכפר.
הפלוגה יצאה לפנות-ערב מבית-קשת לכיוון סג'רה. במטע זיתים, בין סג'רה לבית-קשת פגשה ביחידת חי"ש, שנועדה לחסום דרכי גישה לתגבורות אוייב, אם תגיע לכפר-כנה.
משם יצאו הלוחמים במסע רגלי לכיוון הכפר, ובמרחק של 1.5 ק"מ ממנו התפצל הכוח. יחידת החי"ש יצאה למקומה, באיגוף עמוק, והוצבה מול הכפר משהד. פלוגת הפלמ"ח המשיכה לעבר הכפר, ובהגיעה למרחק של 70-60 מ' ממנו, החלו כוחות-המשנה לפעול לפי התוכנית. בעוד המחלקה הראשונה מחפשת את הבניין, התגלה הכוח, אש חזקה נפתחה לעברו ממספר כיוונים ונודע על פצוע ראשון. המחלקה דיווחה כי אינה מוצאת את הבית, וקיבלה הוראה ממפקד הפעולה לסגת. המפקד החליט לנתק מגע מהכפר והורה לכל הכוחות לסגת לגבעה שנמצאה במרחק של כ- 500 מ' ממנו, בשטח מואר ברקטות ותחת אש. על הגבעה התארגן הכוח מחדש למסע נסיגה, תוך אבטחת נשיאת הפצועים. הנסיגה התנהלה לאורך של כ- 10 ק"מ, כאשר אנשי הכנופיה מנהלים מרדף אחר הנסוגים, שרק בקושי נחלצו מהיריות שנורו בעקבותיהם.
במקביל לנסיגת כוח הפלמ"ח קיבל כוח החי"ש הוראת נסיגה, וביצע מסע רגלי בתנאים קשים, עד שהגיע לסג'רה.
אחד הלוחמים נשלח בריצה להביא את האמבולנסים שחנו על הכביש שבין סג'רה לבית-קשת, וכשגילה אותם קירב אותם לבית-קשת עד שחברו לכוח ולקחו את הפצועים.
לפלוגה היו הרוג וארבעה פצועים.
בקרב אנשי הכפר היו, כפי הנראה, מספר הרוגים ופצועים.
אבנר גרוזימונסקי - נפל בקרב