דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכשרת 'המכבי הצעיר', גרעין ה' (1947)

ההכשרה התגייסה חודשים ספורים לפני מלחמת העצמאות ואת קורס ההכנה (טירונות), עברו חבריה בקיבוץ שפיים. לאחר מכן הוצבה, כמו הכשרות 'מכבי הצעיר' הקודמות, בגבעת-חיים. ואולם לאחר כמה חודשים, בתחילת המלחמה, הורדה עם הגדוד השני לנגב.
מספר המתגייסים: 40 (20 בנות).
מוצא החברים: בוגרי התנועה, מכל סניפיה בארץ.
שייכות תנועתית: 'המכבי הצעיר'.
תאריך גיוס לפלמ"ח: יולי 1947.
תאריך שחרור: יולי 1949.
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה ה, גדוד 2 (אחר כך גדוד הנגב הצפוני (2) בחטיבת הנגב)
אופן הגיוס: הכשרה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: שפיים (יולי - ספטמבר 1947) גבעת-חיים (ספטמבר - דצמבר 1947).
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות: אין.
פרטים אודות ההכשרה: ההכשרה התגייסה חודשים ספורים לפני מלחמת העצמאות ואת קורס ההכנה (טירונות), עברו חבריה בקיבוץ שפיים. לאחר מכן הוצבה, כמו הכשרות 'מכבי הצעיר' הקודמות, בגבעת-חיים. ואולם לאחר כמה חודשים, בתחילת המלחמה, הורדה עם הגדוד השני לנגב. לאחר השחרור בתום המלחמה, התפזרו חבריה ורק חלק מהם הצטרפו לפלוגת העבודה שעלתה להתיישבות.
ההכשרה במלחמת העצמאות: בסיס ההכשרה היה בגברעם, ממנו יצאו למשימות ההגנה והלחימה שמילאו יחידות הגדוד השני - 'גדוד הנגב הצפוני' בחטיבת הנגב. תפקידי שמירה על קווי המים בנגב, ליווי שיירות והגנה על יישובים (גברעם, יד-מרדכי) וכן השתתפו בקרבות באזור הצפוני של הנגב. לאחר קרבות עשרת הימים הועלתה החטיבה צפונה. הגדוד השני סופח לחטיבת 'יפתח' ונשאר בתפקידי חטיבה מרחבית בצפון.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): אנשי ההכשרה שהצטרפו לפלוגת 'הסוללים' עלו יחד עם כל הפלוגה להתיישבות והקימו את קיבוץ הסוללים (תנועת 'העובד הציוני') ב- 17 ביולי 1949.

נפל במלחמה:
יעקב בולדה ז"ל - בדרך לירושלים, אפריל 1948.