דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בולדה יעקב ז"ל

Bolda Jacob
בן סופיה וגרשם
נולד בשוויץ
ב-כ"ט כסלו תרפ"ט, 12/12/1928
עלה ב-1928
גוייס ב-7/1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל, חטיבת הנגב, הגדוד השני, פל' ה'
בהכשרת מכבי צעיר, גרעין ה' 1947
תפקיד: חובש פלוגתי
נפל בקרב במיבצע יבוסי
במלחמת העצמאות
ב-י"ד ניסן תש"ח, 23/4/1948
מקום נפילה: נבי סמואל
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בולדה יעקב בן גרשם וסופיה. נולד ב-12.12.1928 בבאזל, שוייץ, בימי שהות הוריו, מותיקי הישוב, בחוץ-לארץ. אמו מבית הציונים הראשונים בבאזל. בן שלושה חדשים היה כשהגיע ארצה. סבו היה ממייסדי תל-אביב. אביו שירת בגדוד העברי במלחמת-העולם הראשונה.
יעקב למד תחילה בבית-הספר העממי בגדרה והמשיך אחר-כך בבית-ספר תיכון. היה חבר ה"מכבי הצעיר" ובמסגרת הגרעין ההתיישבותי הלך עם חבריו להכשרה בשפיים. זו הייתה הכשרת 'מכבי הצעיר' גרעין ה'. הם שרתו במסגרת פלוגה ה' של הגדוד השני. חיי קיבוץ היו משאת-נפשו, אולם עם תחילת המאורעות הצטרף לפלמ"ח, יחד עם חברי ההכשרה והגדוד בו שירת כחובש פלוגתי ירד לנגב. הגדוד השני הפך להיות חלק מחטיבת הנגב. יעקב הפך ללוחם וחובש  לאחר שסיים קורס לחובשים. למד יומם ולילה כדי להתמחות בהגשת עזרה לחבריו. חבריו בפלמ"ח ידעו שמסרו את גורלם בידיים נאמנות ומוכנות - והוא לא יאכזבם
בתפקיד זה ליווה שיירות לקיבוצים בנגב: נירים, גבר-עם, יד-מרדכי וכו'. משם הועבר לחזית ירושלים. הצטיין בכל הפעולות במסירותו לכל פצוע ולא ידע לאות. בקרבות רבים השתתף והעביר את הפצועים לעורף ואילו הוא תמיד "פורץ" לקו הראשון. סיסמתו היתה:"...המולדת קודמת לכל...".
מהנגב נשלח בתפקיד מיוחד לחזית ירושלים ושם נפל בקרב ליד נבי-סמואל בי"ד בניסן תש"ח (23.4.1948). מילא תפקידו עד הרגע האחרון. נקבר בקרית-ענבים.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לזכרו - מחבריו בהכשרה

הכרנו את יעקב בפגישת הכשרה במשק שפיים. היה זה מחזור המגשימים החמישי של תנועתנו, תנועת המכבי הצעיר. בגרעין זה התאספו חברים מכל קצוות הארץ, יעקב היה חבר יחיד שבא מסניף גדרה וייצגו.
כבר בשיחתנו הראשונה הכרנו בו את החבר. ובימים שבאו אחרי כן למדנו לדעת את תכונותיו. הוא היה מאותם החברים הצנועים, שמבלי להתבלט באופן מיוחד ידעו לתת את כל אשר יכלו למען התגבשות החברה והרעיון. הוא ראה בחיי ההכשרה הרבה יותר מחיים חברתיים גרידא. יעקב הרגיש בכל נפשו שהוא מכשיר עצמו לקראת משהו גדול יותר. הוא הבין את גדל האחריות המוטלת על שכם כולנו יחד, וכל אחד ואחד כפרט.
חיי החברה והתפקידים הצבאיים שהוטלו עלינו באותה תקופה יצרו הווי חיים פלמחי שקשר אותנו קשר בל ינתק. בהרגשה זו של ליכוד ירדנו לנגב בבוא הצו ביום הכרזת האומות המאוחדות על הקמת המדינה העברית.
חל מפנה בחיינו, מחיי הכשרה, חיים של עבודה חקלאית עברנו לחיים של הגנה וכוננות לקראת הקרב. באותם הימים נדרשו חברינו למלא תפקידים שונים לשם הגנה על בטחון הנגב והמבואות אליו. ארבעה ראשונים יצאו כמלווים לשיירות הראשונות שיצאו בימי הפורענות לפלס דרך לנקודות העבריות. יעקב היה בין אלה שקבלו על עצמם תפקיד זה בגאוה ובנכונות. זכורים לנו אותם הימים בהם היה חוזר יעקב מתפקידו, עייף ונלהב, מספר על קורות אותה דרך ןמסביב לפינג'אן ישבנו והקשבנו לספוריו.
תקופה זו היתה קצרה, בגמר תפקידו זה כמלווה שיירות, נשלח לקורס החובשים. הוא סיים קורס זה בהצלחה רבה ומיד צורף כחובש פלוגתי ליחידה שנשלחה לפעולה מיוחדת בסביבות ירושלים. הוא נפל בשעה שחש באומץ לב לעזרת חבריו המוטלים פצועים בשדה הקרב.
חבריו בהכשרה

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח

רשימות לזכרו

לזכרו - ממשפחתו

יעקב יקירנו,
שנה חלפה מיום המר ששכלנוך. אתה שלשלת היוחסין שלנו. סבך יעקב ז"ל היה בין מייסדי תל-אביב, אביך יבדל לחיים המשיך בגדוד העברי ואתה פורץ היית ועלית על הר אל, ובגופך חסמת בפני האויב את הדרך לירושלים. חבריך באו לנחמנו וספרו על גבורתך ומסירותך.
חובש פלוגה היית, למדת ימים ולילות להגיש עזרה, נמסר לך תפקיד אחראי ומסוכן, מלאת אותו בדיקנות, חפית על חבריך עד רגעך האחרון.
בקרבות רבים השתתפת, ראו אותך פה ושם על המשמר, גורלנו המר שנבחרת להיות גואל העם בדמו. אתה בן ה-19 היית מכבי למופת. ינקת מהם את הגבורה וההקרבה והחזקת לעם את המולדת הגזולה.
יזכור עם ישראל את גבוריו - זכרך נחרת בעמוד אש הגואלים.
בים המשחררים צרורה נשמתך הזכה לעד.
משפחתך השכולה

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח