דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכשרת 'המכבי הצעיר' , גרעין ב' (1944)

גרעין ב' הוא גרעין התנועה הראשון של 'תנועת המכבי הצעיר' שהתגייס לפלמ"ח מייד לאחר שהתקבל הסכם ההכשרות המגוייסות. הם וחבריהם מגרעין א' של התנועה,
שהיו ב- 1943 בשנת הכשרה חקלאית בקבוצת-שילר, שכנו אלה לצד אלה ברמת-דוד.
מספר המתגייסים: 30 (8 בנות).
מוצא החברים: בוגרי התנועה מסניפים שונים (15) חברים מגרעין א' של התנועה (15).
שייכות תנועתית: 'המכבי הצעיר'.
תאריך גיוס לפלמ"ח: סתיו 1944 .
תאריך שחרור: סוף 1945.
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה א, גדוד 1.
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: רמת-דוד.
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות ובסיומו: במהלך שירותם ועם שחרורם היוו גוף חברתי משותף עם גרעין א' של 'מכבי הצעיר', שחבריו גרו גם הם ברמת-דוד, כהכשרה לא מגוייסת.
פרטים אודות ההכשרה: גרעין ב' הוא גרעין התנועה הראשון של 'תנועת המכבי הצעיר' שהתגייס לפלמ"ח מייד לאחר שהתקבל הסכם ההכשרות המגוייסות. הם וחבריהם מגרעין א' של התנועה, שהיו ב- 1943 בשנת הכשרה חקלאית בקבוצת-שילר, שכנו אלה לצד אלה ברמת-דוד. מטה הפלמ"ח, שהיה מעוניין בגיוס גרעיני 'המכבי הצעיר' לשורותיו, הסכים לדרישות ההנהגה הארצית של התנועה להציב את ההכשרה בקיבוץ שחבריו יהיו בעלי דעות פוליטיות מתונות, רחוקות ככל האפשר מההשקפות המרכסיסטיות-שמאליות, ולשחררה לאחר שנת גיוס אחת בלבד, כדי שתוכל לצאת להגשמה יחד עם גרעין א'. קיבוץ רמת-דוד, של 'חבר הקבוצות', שהייתה תנועה הקרובה למרכז הפוליטי, נמצא מתאים. למפקד המחלקה מונה עובד מיכאלי. בתום תקופת הכשרה של שנה וארבעה חודשים, השתחררו החברים ועברו ל"רזרבה" (מילואים) של הפלמ"ח.
ההכשרה במלחמת העצמאות: השתחררה לפני המלחמה.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): עם שחרורם פנו חברי ההכשרה אל המוסדות המיישבים בבקשה לאפשר להם יצירת מסגרת מכינה לקראת עלייה להתיישבות, כדי להקים יישוב שיקלוט את בוגרי התנועה שיבחרו בהגשמה התיישבותית. באישור הסוכנות הוקמה ב- 1946 פלוגת עבודה
ברעננה שנקראה ה"סוללים" כשמו של הגרעין הראשון של התנועה (הוקם בשנת 1936). לפלוגה הצטרפו בוגרי התנועה מגרעינים בוגרים יותר ובהמשך קלטה מדי שנה את גרעין הבוגרים של התנועה עד שייסדה ב- 17 ביולי 1949 את קיבוץ הסוללים (תנועת 'העובד הציוני').

נפלו במלחמה:
אריה ישראלית ז"ל (חבר גרעין א' של התנועה) - בנגב, אפריל 1948.
יצחק הוכמן ז"ל - בכבוש צפת, מאי 1948.
בלהה ציברסקי ז"ל - בדרך לירושלים, אפריל 1948.
מאיר רוזנבלט ז"ל - בדרך לירושלים, אפריל 1948.