דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

דיוני ועדת החמישה

ב- 2 ביולי 1948 נדונה פרשת ההתפטרות, והוחלט להקים ועדה בת חמישה שרים, נציגי חמש המפלגות שהרכיבו את הממשלה, בראשות שר הפנים יצחק גרינבוים, כדי לבדוק את העניין ולגבש המלצות.
ב- 1 ביולי 1948 התפטרו שלושה ראשי אגפים במטכ"ל (ידין, איילון ובן חור), בשל התנגדותם לתוכנית המינויים שקבע בן גוריון לצמרת הצבא. איתם התפטר גם ראש המפקדה הארצית לשעבר, ישראל גלילי, שכיהן כעוזר ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן-גוריון. בישיבת הממשלה הזמנית ב- 2 ביולי 1948 נדונה פרשת ההתפטרות, והוחלט להקים ועדה בת חמישה שרים, נציגי חמש המפלגות שהרכיבו את הממשלה, בראשות שר הפנים יצחק גרינבוים, כדי לבדוק את העניין ולגבש המלצות. הוועדה נדרשה לסיים עבודתה ולהגיש את מסקנותיה למליאת הממשלה תוך מספר ימים, בשל סיומה הקרב של ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות (9 ביולי 1948) והצורך להתכונן לחידוש הקרבות. הוועדה לא נדרשה לברר את צדקת הטענות של הצדדים המעורבים בפרשה, אלא להגיש המלצות, שיאפשרו ניהול טוב יותר של המלחמה.
הוועדה קיימה שבע ישיבות ארוכות מה- 3 ביולי ועד ה- 6 בו. היא לא הסתפקה בבחינת מערכת היחסים בפיקוד הצבא, אלא דנה גם בדרכו של בן-גוריון בניהול המערכה, העדפתו את יוצאי הצבא הבריטי, חשדנותו כלפי אנשי הפלמ"ח וההגנה וטענותיו כנגד המפלגתיות של הפלמ"ח ושאר חברי מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם) בצבא.