דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תיק "מבצע ברודסייד" - מידע על הפלמ"ח

כחודש לאחר תחילת פעולותיה של 'תנועת המרי העברי', בנובמבר 1945, החלו הבריטים להיערך לקראת פעולה צבאית מקיפה, לדיכוייה ולחיסולה. תוכנית "מבצע ברודסייד" הייתה פרי ההכנות הללו.
כחודש לאחר תחילת פעולותיה של 'תנועת המרי העברי', בדצמבר 1945, החלו הבריטים להיערך לקראת פעולה צבאית מקיפה, לדיכוייה ולחיסולה. תוכנית "מבצע ברודסייד" הייתה פרי ההכנות הללו.התוכנית נחשפה לעיני פיקוד ה'הגנה' במרס 1946, בעזרת קצין בריטי, שהעבירה לרשות הש"י (שרות הידיעות של ה'הגנה'). תוכנית נרחבת זו נועדה לשתק את יכולת הלחימה של היישוב היהודי המאורגן. "תוכנית ברודסייד" הייתה בסיס למבצע בהיקף קטן יותר (באופן יחסי), שהפעילו הבריטים ב- 29 ביוני 1946, בשם "מבצע אגאתה" ("השבת השחורה").
תיק המבצע הכיל תוכנית מפורטת לחיפושים ומעצרים ב- 42 נקודות יישוב, הדרכה לעריכת חיפושים וכן רשימה של 5,000 אישים המיועדים להיעצר, ובהם ראשי היישוב המאורגן, מפקדי ה'הגנה' וחברי פלמ"ח.
מהתעודות שנכללו בתיק ניתן ללמוד על המידע שהיה לבריטים אודות הפלמ"ח. לפי המודיעין שלהם, הפלמ"ח הינו כוח מיוחד ונייד במסגרת ה'הגנה', המאופיין ברמת אימונים גבוהה משל כוחות אחרים באירגון. מצבת כוח-האדם בפלמ"ח בימי שלום מונה 1,500 איש, ובזמן מלחמה היא עתידה לגדול עד ל- 6,000 איש. לפלמ"ח יש מטה מיוחד משלו, המפקד ישירות על ארבע יחידותיו (גדודיו), בלא קשר למקום ישיבתן. פלוגות הפלמ"ח עוברות לעיתים ממקום למקום בהתאם לצרכים המבצעיים. המוראל של לוחמי הפלמ"ח בשעת פעולה הוא גבוה, לפחות בשלביה הראשונים. המיסמכים מתייחסים גם לבעיות הפלמ"ח בתוך מסגרת ה'הגנה': "בימי שלום גורמת לעיתים להיטותו אחרי פעולה קיצונית לאי-נעימות ליסודות המתונים יותר במטה הכללי. בעבר היו סימנים לכך שחלק מחבריו התנגד לארגונים הטרוריסטים, אך כיום הם משתפים פעולה איתם".
מסמכי ''מבצע ברודסייד'' מעידים על רמתו הגבוהה של המידע המודיעיני שהיה לבריטים על ה'הגנה' והפלמ"ח. הידיעות לגבי המבנה האירגוני והלוגיסטי היו בעיקרן נכונות אך כלליות מאד, ולכן לא נשקף מהן איום משמעותי באורח מיידי. סכנה גדולה יותר הייתה צפויה לאישים בכירים ב'הגנה', שזהותם וכתובת מקום מגוריהם נמצאו ברשות הבריטים. שיטת האחסנה וההטמנה של מחסני נשק, ציוד ומיסמכים, השייכים ל'הגנה', הייתה מוכרת לבריטים, אולם לא תמיד נודע להם המיקום המדוייק של ה"סליקים", במיוחד בהתיישבות העובדת. הפרזה מסויימת ניכרה בהערכת סדר הגודל של הכוח הצבאי העומד לרשות ה'הגנה' והפלמ"ח.