דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

'שורות המגינים' - יחס הבריטים

הבריטים העלימו עין למעשה מהפעילות הגלויה אך ניסו כפי יכולתם למנוע ולהכשיל את הפעילות החשאית. ראוי להדגיש כי פעילות אנשי 'שורות-המגינים', הן בתחום הגלוי והן בתחום הסמוי, לא כוונה לפגוע באנשי ביטחון, במיתקנים או באינטרסים בריטים.
אירגון 'שורות-המגינים' פעל בשני תחומים: פעילות גלויה, שכללה אימונים, ופעילות חשאית שעיקרה אימוני נשק, חפירת מנהרות ובריחה ממחנות המעצר. הבריטים העלימו עין למעשה מהפעילות הגלויה אך ניסו כפי יכולתם למנוע ולהכשיל את הפעילות החשאית. ראוי להדגיש כי פעילות אנשי 'שורות-המגינים', הן בתחום הגלוי והן בתחום הסמוי, לא כוונה לפגוע באנשי ביטחון, במיתקנים או באינטרסים בריטים. שליחי הפלמ"ח שעמדו בראש הארגון נמנעו מלכתחילה מכל ניסיון לנהל מאבק גלוי ומוצהר נגד הבריטים בתחומי מחנות המעצר. הם חששו שמעשים מסוג זה במחנות עלולים להתסיס את ציבור המעפילים ולגרום להתפרצויות שיכבידו על קיום הסדר הציבורי וירעו את תנאי חייהם של המעפילים ללא תועלת רבה. הפרות הסדר היו עלולות לחבל ביעד המרכזי: הכשרת המעפילים בנושאים צבאיים.
בפעילותו נגד העלייה הבלתי-ליגאלית, החדיר המודיעין הבריטי סוכנים אל בין רבבות המעפילים באוניות ובמחנות המעצר בקפריסין. הם העבירו מידע על אירגון ההעפלה ועל המתרחש במחנות. חברי משלחות הפלמ"ח, בעזרת מוסדות המעפילים, עקבו אחרי אנשים שנחשדו בשיתוף-פעולה עם השלטונות וחקרו אותם.
אתרי האימונים של 'שורות-המגינים' נמצאו על מגרשי הספורט שבשולי המחנות ובסמוך לגדר הביטחון ומגדלי הזקיפים הבריטים. במקומות אלה נערכו גם תרגילי הסדר ואימוני השדאות, מאחר שנותר בהם קצת שטח פתוח. חיילי המשמר וביטחון השדה יכלו לעקוב מקרוב אחר מהלך האימונים, שמרביתם נשא אופי ספורטיבי. הבריטים זיהו ללא קושי שהתרגילים המתבצעים דומים להפליא לאלה הנהוגים בצבא הבריטי.