דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מחלקת תל יוסף [הלגיון]

מחלקה של בוגרי תיכון ונוספים אשר לא הייתה הכשרה או מחלקה רגילה.
מחלקת תל יוסף לא הייתה הכשרה, אלא מה שנקרא אז מחלקה רגילה שהיתה דוקא לא רגילה כיוון שרוב המחלקות היו הכשרות וחיו יחד לפני ואחרי תקופת הפלמ"ח, בעוד שמחלקת תל יוסף התקיימה כיחידה עצמאית רק כשנה וחצי. טווח הגילאים במחלקה היה גדול ונע בין 16 שנה ל-36 שנה. הקבוצה הגדולה במחלקה הייתה של בוגרי תיכון בני 18 שנה שלא היו חברים בהכשרות ומנו כמעט כחצי מחברי המחלקה. היו גם כ 5-6 חברי קיבוצים שנשלחו במסגרת הקצאות שחויבו הקיבוצים לתת לפלמ"ח באותה עת. השאר היו מגוון גדול של הישראלים הצעירים של אותה תקופה כולל מספר קטן של טיפוסים שליליים אשר נופו אחר זמן קצר מהתגייסותם..המחלקה הייתה שייכת לפלוגה ו' אבל לקראת סוף שנת 1945 שינו את גבולות הגזרה בין הפלוגות בפלמ"ח וכך הועברו החברה לפלוגה ד', אך לפלוגה ו' נותרה הזכות לקחת מהמחלקה את האנשים וכך הועברו לפלוגה ו' כל הנערות היפות, כול הלוחמים הטובים וכל סגל הפיקוד. הללו הועברו למחלקת עין חרוד. היות ולמחלקה רגילה כמונו לא הייתה מכסה של 15 אחוז לתפקידים מחוץ למחלקה, כמו בהכשרות. הרי לאחר שנה ביחד הועברו לתפקידים שונים, קרוב למחצית מחברי המחלקה והשאר צורפו עם שאריות ממחלקות אחרות למחלקה בגבעת השלושה. כל חברי ההכשרה לקחו חלק במלחמת השחרור ואחדים אף נפלו בה כלוחמים בקרבות.
המחלקה החלה להיבנות בקיבוץ תל יוסף באביב 1945 סביב חודש אפריל, כאשר בסתיו כבר מנתה מעל לשישים איש אשר התחלקו לשלוש כיתות של בחורים ולכיתת בחורות. בסוף שנת 1945, כאמור, חולקו גבולות הגזרה בין הפלוגות, כך עברו החברים לרשות פלוגה ד'. סגל המחלקה נשאר בעין חרוד יחד עם מספר לוחמים מובחרים והבנות הבולטות. מפקד המחלקה הראשון היה דני מס. וממלא מקום המ"מ היה בוזה הג'ינג'י [ברוך אקסלרוד]. מפקדי הכיתות היו אריה הירש, אורי זלטין ואמנון ברמן. דני מס הוחלף על ידי עודד מסר וכאשר עברו המפקדים למחלקה אחרת, התמנה יהודה סגיס למפקד המחלקה, מפקדי הכיתות היו שלמה בורשטיין [זיו], שייקה ומייק הררי. אלה פוגל הייתה מפקדת כיתת הבנות. מפקד הפלוגה היה חיים ברסלבסקי [בר לב]. אנשי המחלקה עבדו במשק וגם התאמנו, בהתאם לצורך. חברי המחלקה התגוררו באוהלים קונים על בסיס בטון עגול בגבול הצפוני של הקיבוץ, כאשר במרכז היה צריף אשר שימש כמועדון חברתי. הריהוט באוהלים היה מיטת מתכת, מזרון מלא קש וארגז תפוחי זהב כארונית.
האימונים של חברי המחלקה כללו שעורי נשק באקדח, רובה אנגלי, רימוני יד וקפ"פ, אימוני חבלה כולל הרכבת חומרי נפץ. הנשק היה שמור בסליק של הקיבוץ. אימונים היו גם אימוני כושר גופני, ריצות בוקר, א"ש לילה, ניווטים. מעבר לזה, היו מסעות ליליים ויומיים ומסע מסכם של 24 שעות של הליכה מתל-יוסף למוחרקה וחזרה. אימוני המחלקה כללו אימוני חבלה ואימון ירי על מקלע ברן אנגלי. סיורים ומסעות עם משמעת מים רצחנית. פעילות מבצעית כמעט לא נעשתה במסגרת המחלקה. בשחרור המעפלים בעתלית היו חלק מחברי המחלקה, כך גם במסע לביריה. בשבת השחורה נעצרו רוב חברי המחלקה וישבו במחנה מעצר מספר חודשים. בשנה השנייה פוזרו רוב חברי המחלקה לתפקידים שונים בפלמ"ח, אלחוטנים וכדומה וכ-20 לוחמים שנותרו שרתו בגבעת השלושה בשנה השנייה.
המידע על המחלקה נמסר באדיבותו של אפרים קהת, אשר רשם בנאמנות את הפרטים במשך השנים.
חברי המחלקה אשר נפלו בקרבות מלחמת העצמאות:
דני מס - נפל עם מחלקת הל"ה, ינואר 1948
סבו גולנד - נפל עם מחלקת הל"ה, ינואר 1948
יהודה סלומון - נפל בקרב מלכיה, מאי 1948
הלל כנעני - נפל בקרב מלכיה, מאי 1948
משה יצחקוב - נפל בקרב אוגוסטיה ויקטוריה, מאי 1948
יצחק בית יעקב - נפל בקרב בג'נין, יוני 1948
זהרה לביטוב - נפלה בקרב באזור ירושלים, אוגוסט 1948
אמנון ברמן, נפל בשמי הנגב, יולי 1948
מפקדי המחלקה:
דני מס, עודד מסר, יהודה סגיס, חיים גמזו.
מפקדי הכיתות:
אריה הירש, אורי זלאטין, ברוך אקסלרוד [בוזה], אמנון ברמן, מייק הררי, שלמה בורשטיין [זיו], שייקה לוי, אלה פוגל-אידלין.
חברי המחלקה:
אורי זנדבנק
אלכס גוטלון
סבו גולנד
יהודה פופקו-ארבל
יעקב סלומונוביץ
ליפא בס
מנחם מאיש-דניאלי
ישראל ילניק
זכריה טרי
יוסף לוטנברג
יהודה סלומון
הלל כנעני
מרדכי לוין
יעקב קפיטולניק
משה יצחקוב
שלמה אורינגר
כרמלי פלדמן
אפרים קרייזבוים-קהת
נפתלי שרייבר-סופר
אברהם רוזנגרטן
אליעזר הרשלר
יצחק בית יעקב
יצחק כדורי
שלמה הרצמן
אפרים פנקס
עמוס קריסטל
ארי בוקששתר
אליהו [ארנסט] פישר
משה בן-שאול
משה גוטליב
חנן גרוינברג
שמואל קלינמן-קלי
שוקה לוי
בצלאל אידלמן
שאול פינצוק-אפק
אברהם חורוזינסקי-חן
נסים לוי
עמוס זבאגין
ישראל מרמלשטיין
בנות:
הדרה סטרול-ארנון
דבורה (בובה)
מרים יונה
חנה הרציג-דננברג
חנה שלם
שלומית
חיה
עליזה
חמדה קונורטי-סטורין
אביבה קושניר
רבקה צור
היו במחלקה רק מספר חודשים והועברו למחלקת עין חרוד:
לאה שלוסברג-רבין
הגר סירני-קונפינו
זהרה לביטוב
תמר קופיקה