דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מטה חטיבת יפתח

על מטה חטיבת יפתח מהקמתו.
במהלך מחצית הראשונה של מלחמת העצמאות הפכו גדודי הפלמ"ח לגדודים קרביים טקטיים. לקראת הפינוי הבריטי ופלישת צבאות ערב, התארגן הפלמ"ח בשלוש חטיבות.
חטיבת יפתח (חטיבה 11), השלישית שהתארגנה מביניהן, נוסדה בסוף אפריל 1948. למפקדה של החטיבה מונה יגאל אלון, והחליפו שמואל (מולה) כהן.
למטה החדש היו כפופים כל גדודי המרחב שפעלו במשקי העמקים והגליל. ביוני 1948 הועברה החטיבה למרכז הארץ, ומטה החטיבה התמקם בצריפין (סרפנד). החטיבה כללה בראשית דרכה את הגדוד הראשון ("העמק") בפיקודו של דן לנר (החליפו איתיאל עמיחי ואחריו אסף שמחוני) ואת הגדוד השלישי ("הגליל"), בפיקודו של משה קלמן (החליפו גדעון אילת). בשלהי שנת 1948 צורף לחטיבה הגדוד השני, בפיקודו של משה נצר.
מטה חטיבת יפתח שהורכב בעת מלחמה, הופעל למעשה בשתי מערכות - המערכת המבצעית, שתפקידיה היו: חיזוק כוחו של הגליל ושמירה מפני התקפות מצד הפלסטינים, הלגיון הערבי והכוחות הסוריים והלבנונים; כיבוש שטחים שהיו עדיין ברשות אותם כוחות; אבטחת יישובי הספר; וכן שמירה על הגבולות הצפוניים ומעברות הירדן. במערכת זאת שימשו, בנוסף למח"ט, גם קציני אג"ם, מודיעין ומבצעים. המערכת השנייה, שהייתה מורכבת מהקצינים הממונים על נושאי ההדרכה, עסקה בארגון האימונים. המדריכים החטיבתיים שהיו מסופחים למטה, השגיחו על אימוניהם של הגדודים, הפלוגות, המחלקות והכיתות, וקבעו את המועמדים המתאימים לקורסים השונים.