דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הרחבתת מפעל ההברחה דרך המנהרות

הברחת המעפילים הצריכה הכנת תשתית מתאימה בתוך האי, שתכלול מקומות ריכוז מוסתרים לאנשים שיוברחו החוצה, כלי רכב עם נהגים נאמנים, וספינות שתתקרבנה לחוף בלי לעורר את חשד השלטונות הבריטיים באי.
הברחת המעפילים הצריכה הכנת תשתית מתאימה בתוך האי, שתכלול מקומות ריכוז מוסתרים לאנשים שיוברחו החוצה, כלי רכב עם נהגים נאמנים, וספינות שתתקרבנה לחוף בלי לעורר את חשד השלטונות הבריטיים באי. כל זאת לבד מחפירת המנהרות, שעוררה בעיות טכניות וביטחוניות סבוכות. אף כי המשימה לא נכללה בתפקיד המקורי שלשמו שוגרו משלחות הפלמ"ח לקפריסין, היא הפכה במרוצת הזמן, ביוזמתו של יהודה דרכסלר, ליעד מבצעי מרכזי של 'שורות-המגינים'.
מאמציו של דרכסלר לשיתוף פעולה עם הזרוע המחתרתית של מפלגת השמאל היוונית בקפריסין, על בסיס זהות האינטרס למאבק לאומי נגד השלטון הבריטי, לא זכו לאישור המוסדות בארץ. עד פרוץ מלחמת העצמאות ופלישת צבאות ערב לארץ לא תמכו המוסדות המוסמכים בהברחת מעפילים מקפריסין. מבחינת המחלקה המדינית בסוכנות היהודית ו'המוסד לעליה ב'', הייתה עלייתם, המושהית אמנם, של המעפילים מקפריסין לארץ מובטחת, ולכן העדיפו להשקיע באותה שעה מאמצים בחילוץ יהודים מארצות אחרות.