דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

היוזמה והקמת ארגון עם לוחם

היוזמה להקמת 'עם לוחם' הייתה של אנשי האצ"ל אליהו לנקין ואליהו רביד, שקיבלו את הסכמתו של יעקב מרידור, מפקד האצ"ל באותה עת.
היוזמה להקמת 'עם לוחם' הייתה של אנשי האצ"ל אליהו לנקין ואליהו רביד, שקיבלו את הסכמתו של יעקב מרידור, מפקד האצ"ל באותה עת. הקשרים עם אנשי ה'הגנה' היו פרי היכרויות שנוצרו בעקבות שירות משותף בצבא הבריטי. שתי קבוצות מה'הגנה' הצטרפו ל'עם לוחם'. הקבוצה הראשונה התארגנה ביוזמתם של ייגאל הורביץ, ששירת בצבא הבריטי והיה חבר מרכז תנועת 'הנוער העובד', ושל אהרון קדישמן, שהשתייך למחלקה הערבית של הפלמ"ח וחזר ארצה מסוריה לאחר הפסקת 'השיתוף' עם בריטניה. מרכזה של קבוצה זו היו בני מושב נהלל. ניסיונם לצרף לתנועה את משה דיין נכשל, שכן דיין סירב להפר את מרות מוסדות הישוב, אף על פי שהביע את הזדהותו עם רעיונות התנועה.
לקבוצה השנייה השתייכו אנשי מחלקת הפלמ"ח מפלוגה ו', שישבו בקיבוץ הזורע. ניתן למנות בין חבריה את עזרה זוהר, מתי פלד, חיה שטקלברג ודב צסיס, שהיה לימים קצין המבצעים של 'תנועת המרי העברי'. אנשי הפלמ"ח הצטרפו ל'עם לוחם' בתיווכו של יוסף איידלברג, קצין הקשר של ה'הגנה' במחוז חיפה. הלך הרוחות האנטי-בריטי שבלט בקרב חלק לא מבוטל מחברי פלוגה ו' תרם לקשר בינם לבין אנשי האצ"ל, במסגרת 'עם לוחם'.
ביטוי פומבי ראשון לקיום התנועה הייתה חוברת תעמולה, שפירסם 'עם לוחם', ושהופצה ביחידות הפלמ"ח ב- 1 בנובמבר.
במטה 'עם לוחם' היו חברים שני נציגים מהאצ"ל ושניים מה'הגנה'.