דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מחנה משמר העמק - האימונים

האימונים במחנה משמר-העמק התקיימו בחודשים אפריל ומאי של שנת 1942, ותוך פרק זמן זה התאמנו כמעט כל אנשי הפלמ"ח, כ- 600 איש, בצלפות, בסיירות ובחבלה.
האימונים במחנה משמר-העמק התקיימו בחודשים אפריל ומאי של שנת 1942, ותוך פרק זמן זה התאמנו כמעט כל אנשי הפלמ"ח, כ- 600 איש, בצלפות, בסיירות ובחבלה. המדריכים באימונים היו בעיקר קצינים מקצועיים מהצבא הבריטי. הבריטים גם סיפקו את חומרי החבלה ואת הציוד והמזון למתאמנים. האימונים, שנערכו בכמה מחזורים, נפתחו בקורס הראשון שנועד להכשיר את הגרעין ל"תוכנית ארץ ישראל לאחר הכיבוש" (P.P.O.S). הקורסים שלאחריו נועדו להכשיר כוח אדם נוסף לאותה תוכנית.
"המחנה הגדול" נפתח ב- 20 באפריל 1942 בקורס בן עשרה ימים בו לקחו חלק 147 אנשים מכל פלוגות הפלמ"ח. ב- 14 במאי 1942 נפתחו מחנות פלוגתיים מחוץ לחורשת משמר-העמק. מטה הפלמ"ח הרחיב את מיכסת המתאמנים מעבר למיכסה שנקבעה עם השותפים הבריטים, הוגשו רשימות שמות פיקטיביות, והיחידות המתאמנות הועברו ממקום למקום על מנת לטשטש את העובדה שמספר המתאמנים גדול מהמוסכם.
ב"מחנה הגדול" נלמדו שלושה מקצועות עיקריים:
א) צלפות - כל מחזור אומן במשך שבועיים ובסיומם נערך מיטווח מסכם. מטה ה'הגנה' היקצה לכך כ- 100 רובים ממרתפיו, אך לבריטים הוגש חשבון על קנייתם במיוחד עבור האימונים.
ב) סיירות - נלמדו המנהגים של ערביי הארץ בהדרכת וותיקי 'השומר': שמשון משבץ, גואל לוויצקי ויצחק חנקין.
ג) חבלה - התרומה הבריטית בהקניית שיטות חבלה ושימוש בחומרי נפץ לחניכי קורס משמר-העמק לא נפלה בחשיבותה מתרומתו של אורד ווינגייט שהנחיל את תורת לוחמת הלילה לאנשי פלוגות הלילה. תרמילי חומר הנפץ היו לאמצעי הפריצה וההריסה העיקריים של הפלמ"ח בתקופת המאבק בבריטים ובמלחמת העצמאות. חומרי הנפץ היוו חלופה לנשק הכבד ולארטילריה שחסרו לפלמ"ח, ויצרו תנאים לקפיצת מדרגה באפשרויות המיבצעיות שעמדו לרשות מטה הפלמ"ח.
המדריכים הבריטים במחנה היו: מייג'ור גרנט טיילור, מומחה לירי אינסטנקטיבי ולצליפה, שרכש את ניסיונו בשעה שהושאל מהסקוטלנד יארד למשטרת שיקגו במלחמתה בגנגסטרים; קפטן האמונד - מרצה ליוונית בקמברידג', שאימן עוד ב- 1941 את אנשי 'המחלקה הסורית' ושימש כקצין הקישור שלה בתקופתו של יגאל אלון; לויטננט הוקסוורת' ומייג'ור רינגרוז, שהיו הממונים הישירים על האימונים (הוקסוורת' אף השתכן בחורשה עצמה), ומיג'ור אוברי איבן, (אבא אבן), ששימש כמקשר בין ה'הגנה' לבריטים. האימונים ב"מחנה הגדול" נסתיימו רישמית ב- 4 ביוני 1942 במיפקד חגיגי. למעשה, התנהלו גם בחודש אוגוסט קורסים למסתערבים, למתגרמנים ולחבלנים, וכן התקיים קורס מרכזי למכי"ם בהדרכת מאיר בץ- רבינוביץ. לאחר מכן התאמנו במחנה משמר-העמק רק אנשי המחלקה הגרמנית.
לסיכום ניתן לומר שאימוני "המחנה הגדול" במשמר-העמק איפשרו לפלמ"ח לאמן את רוב אנשיו בצורה גלויה ומקצועית וליצור מאגר לוחמים מיומן.