דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מחלוקת על מועד הקמתה של 'תנועת המרי העברי'

עיקרה של המחלוקת נוגע לאי-ההתאמה בין מועדי שני המבצעים הראשונים (הפשיטה של הפלמ"ח על מחנה עתלית ב- 9-10 באוקטובר 1945) ו-("ליל הרכבות" ב-1-2 בנובמבר 1945), לבין המועד שבו הוקמה פורמלית 'תנועת המרי', במחצית הראשונה של חודש דצמבר 1945.
חוקרי ההיסטוריה מתקשים לקבוע את המועד בו החלה לפעול 'תנועת המרי העברי'. עיקרה של המחלוקת נוגע לאי-ההתאמה בין מועדי שני המבצעים הראשונים (הפשיטה של הפלמ"ח על מחנה עתלית ב- 9-10 באוקטובר 1945) ו"ליל הרכבות" ב-1-2 בנובמבר 1945), לבין המועד שבו הוקמה פורמלית 'תנועת המרי' על-פי ההחלטות הפוליטיות, שהתקבלו בהנהלת הסוכנות היהודית ובוועד-הפועל הציוני המצומצם (במחצית הראשונה של חודש דצמבר 1946).
פער הזמנים מעורר את שאלת סמכות ההחלטה בשני המבצעים הנ"ל: מי הורה לפעול? האם היה מוסמך להורות? האם שני המבצעים (ולחילופין: "ליל הרכבות" בלבד) היו כבר חלק אינטגרלי של 'תנועת המרי' או קדמו לה?
שני העניינים המרכזיים שעמדו באותה שעה במרכז הוויכוח הפוליטי היו הפתיחה במאבק מזויין נגד הבריטים, ושיתוף-הפעולה בין ה'הגנה' לבין האצ"ל והלח"י במאבק זה. נראה שהקושי של המערכת הפוליטית להכריע בסוגיות אלה, הוא שגרם לחוסר הבהירות בנוגע לקביעת מועד הקמתה של 'תנועת המרי'.