דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכשרת נען - שילר 1948 - גרעין הצופים ו'

ההכשרה הגדולה ביותר של תנועת הצופים שהתגייסה לפלמ"ח. כבוגרי שנתון תש"ח התגייסו חבריה לפלמ"ח בתוך מלחמת העצמאות.
מספר המתגייסים: 150.
מוצא החברים: בוגרי תנועת 'הצופים' בשנת 1948.
שייכות תנועתית: 'הצופים'.
הכשרה לפני הגיוס לפלמ"ח: נען, קבוצת-שילר (לתקופת התארגנות קצרה).
תאריך גיוס לפלמ"ח: ב - 15.1.1948 התגייסו 50 הנערים העובדים של הגרעין. באפריל 1948, התגייסו 100 הנערים הלומדים של הגרעין.
תאריך שחרור:
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): הקבוצה הראשונה שהתגייסה בינואר שירתה בגדוד 5 (אחר כך גדוד 'שער הגיא' בחטיבת 'הראל'). הקבוצה השנייה שהתגייסה באפריל שירתה בגדוד הנגב הדרומי (7) בחטיבת הנגב. בספטמבר 1948 אוחדו כולם בחטיבת הנגב.
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: נען.
פרטים אודות ההכשרה: ההכשרה הגדולה ביותר של תנועת הצופים שהתגייסה לפלמ"ח. כבוגרי שנתון תש"ח התגייסו חבריה לפלמ"ח בתוך מלחמת העצמאות.
ההכשרה במלחמת העצמאות: בתחילת מלחמת העצמאות חוייבו חלק מחברי ההכשרה, שהיו נערים עובדים, להתגייס מייד על פי צו מרכז המפקד לשירות העם, והם חוילו כבר בינואר 1948. חברי ההכשרה שלמדו בשמינית הקדימו את סיום הלימודים וגוייסו באפריל 1948. בגלל מספרם
הגדול הם חולקו לתקופת ההתארגנות לשני קיבוצים.
בחטיבת 'הראל' השתתפו בפעולות הלחימה של החטיבה באזור ירושלים ובנגב. במסגרת הגדוד השביעי בחטיבת הנגב, היו חברי ההכשרה בין משתתפי מבצע "לוט", בו נפרצה הדרך היבשתית לסדום.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): לאחר תקופת התארגנות והכשרה נוספת בגבת, הקימו ב- 20 באוקטובר 1949 יישוב משלט על תל ג'מעה בנגב - קיבוץ רעים ('הקיבוץ-המאוחד').

הנופלים במלחמה:
נירי פנחס - בחזית ירושלים, מאי 1948. סנדלר יחזקאל - בגליל המערבי, מאי 1948. פרלמוטר אביתר - בחזית ירושלים, מאי 1948. קליר צבי - בנגב, יוני 1948. רוטנברג דוד - בנגב, אוקטובר 1948. בן יעקב אורי - בנגב, יולי 1948. יונג אריה - בחזית ירושלים, מאי 1948. כספי מנחם (חמי) - בנגב, יולי 1948. ליברמן אליהו - בגליל המערבי, מרס 1948. לקס יוסף - בחזית ירושלים, מאי 1948. מרשלי יצחק - בנגב, אוקטובר 1948.

חברי ההכשרה:


הכשרת הצופים ו' (נען - שילר)
אבן עזרא יעקב קובי
אברהם רפאל
אבני דוד דודלין
אדלר אשר
אורן יהושע שסי
אטקין עמליה
איסרלין לוריא מרים
אלטשולר דשא נעמי
אלפסי מנחם גימי
אלפרוביץ אופיר דן דני
אנגל אראל יעקב יענקלה
אנגלברג רון רחל
אפרוני יהודה
אצבעוני גרשון
אסכולי הלר רחל
אריאל ברנע עדה
ארליכמן מישורית מיכל
ארנשטיין חורם רות
באומן בנאי שלמה
באוכוביץ סיטרון רות
בבלי טובבין מרים
בגדדי יוסף
בונשטיין אלשטיין לאה לילי
בונשטיין צוער עדנה
בורגר ארמוני יצחק
ביאלר משה
ביצוצקי בר תור אמה
בלאו רם רמי
בלום יהושע
בלט יצחק איציק
בן פורת חיים חיים עזי
בן יוםף בנימין יומקה
בלינד בינור ישעיהו
בן יעקב אורי
בן דוד בועז צ'פיוב
בן מאיר בן ציון צוציק
בנימינוביץ יעקובסון דינה
בנימינוביץ ישראל סשה
בנקל אברהם קוקון
בעל טכסא כנרי מרים
בקר גורי עליזה
בקרמן שלמה ג'מה
בר תנא אורי
ברגמן ברנע מאיר
ברגמן כהן עליזה
ברודאי אסתר
ברנדויין אפרים פרויקה
ברין שלמה
גורביץ מיכאל פיצי
גינדי יצחק
גירשטיין יצחק גירי
גלברד גלבוע יוסף יומוך
גלוברמן נגב משה מוקי
גאלזן גלאון עזריאל עזרי
גלס ישראל גצל
גנץ צבי
גרוץ מיכה
גרושפס פלדמן שושנה
גרוסמן צבי
גרינ ואלד חביב/לוי גילה
גרינפלד מנדלסון רחל רוחל
גרינשלג אלכסנדר אלכס
גרשטיין דמטוב בת שבע
דינוביץ הדני מרדכי
דויטש חנוך
דורה אלטון עליזה
דלוגושבסקי דגני יוסף גולוגולו
דר רבקה בקי
הדס זיסרמן אריאלה
הופמן הרשקוביץ כרמלה
הורביץ אורי
הכהן נרקיס אסתר
הלברונר חנן
הללי אברהם
הלר כהן אורה
הר אבן ערן
הראובני רפאל רפי
וינוגרד קווסטלר אורה
וינר רוין יורם
וינרט אברהם רות
ורשבסקי דן
זוטא דוד
זולוטוב אברהם אברהמי
זוסמן סולד חדווה/ ורדינה הג'ינגית
זיכלינסקי אראל זוהרה
זילכה משה מוריס
זלדין ריין לאה
זפקוביץ נתן זפקה
חביב משה מוש
חנובסקי יערי רפאל רפי
חלק מרדכי
טוקטלי ניסים
טלמון גורן דינה
טראוב ענבי אליהו אלייס
ידלובקר יואל
יונג אריה ליבלה
ינוקא משה
יעקבסון בנקל מרים
כהן אורי
כהן ארדון
כהן יהודה וונדר
כהן נתן נתקה
כהן שמעון
כספי מנחם
כהן מיכאל מיכי
כספי גלס רינה
כסרי קיסר יוסף יופץ
כץ צבי צצל
כץ שניידר תהילה
לבני עקיבא
ליברמן אליהו
לדיזינסקי להד יעקב קובה
לדזינסקי אופנהיים רחל
לובלסקי בכר מירה
לוי יוסף יוסקה
לוי משה מוסה
לוין ליזרבאום רינה
ליזרבאום ישראל
ליפשיץ איתמר
למדן טוביה
לניאדו יוסף
לוינסקי לרון דוד
לקס יוסף
מוזיקנסקי מזור זלמן סלי
מזרב מזרע זאב
מילר ארמן דינה
מילר עליז
מלמן יוסף יוסקה
מנדלסון עמוס
מנדלבלט שקד עמנואל מנו
מנצבכר גונן חוה
מנצר ירדני צבי
מנקס אהוד
מסר יעקב ג'קי
מקובר דניאל דנילושקה
מירמוביץ ראובן מילי
מרגובסקי רגב צבי
מרעשלי יצחק
נגר עובדיה
נגר מלמד רות
ניוטין גאוני ברכה ג'ינג'ה
נירי פנחס פיניה
נכטיגל זמיר יצחק נכטי
סימציס יעקב
סימונב סיני יוסף סיסי
סנדלר יחזקאל
ספיר בר תנא חדוה
סרגוסי שריג אהרון סרגיי
עופר דניאל טומי
עירוני ריכרט אורה
עמישב מילכה
פאנוש שלגי רחל
פומרנץ אליעזר פומי
פורנברג חיים לאו
פיידלברג מיכאל
פרידה פנחס
פרלמן בהט בנימין בני
פרלמוטר אביתר אבי
פרקיס יאיר
פרקלמן נאות רינה
פרסיץ ליסק נאירה
פיאלקוב עוזיאל יוסף
צוער משה מיזלה
צימבליסטה אשר צימבה
צינגיסר אליהו אלי
צרפתי שרון אהרון ג'ינג'י
קופרט חיים
קופרמן נחושתן יעקב קופי
קורנגרין דוד
קליינמן שביט רבקה
קליר צבי
קלר יהודה
קם ראובן זברה
קלם שמואל שמוליק
קפלן מנחם
קפלן יששכר
קפלן פנחס פיני
קרצבסקי כהן תמר תמי
ראובני מאיר
רון עלי
רון מירמוביץ רות
רוזנברג כרמי חוה
רוזנברג רוזן צבי
רוטברד בן יוסף אסתר אתי
רוטנברג דוד
רוטשטיין לוין אלכסנדרה אלה
רזון רז חיים טרנזי
רייטשוק ראובן
ריכרט עמי
רינדנאו בוים אסתר
רקוביץ כהן מרים מריומה
שהם בן ציון
שוורץ אברהם
שושני אברהם
שופמן יצחקי חנה
שיטרית יוסף יוסקה
שטראוס שביט אליהו אלי
שטרנברג שביט צבי
שידלובסקי יצחק שלדג
שיפמן פרדריקובסקי עדינה
שלומוביץ מרדכי מוטי
שם טוב עקוני שמי
שמיר ינון שולה
שפיזמן בליך ברכה שפיצי
שפירא אורי אוריש
שפילברג צבי צביקה
שפלר יוסף ג'ינג'י
שפרינגמן רפאל אפי
שרגיל אבנר
תמרי מרדכי