דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם גלילי סלומון שלמה סלי ז"ל

Galili Salomon Shlomo Sali
בן ציפורה ולוי
נולד בורשה, פולין
ב-י"ד ניסן תרפח, 4/4/1928
עלה ב-1934
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, פל' ד', חטיבת יפתח
בהכשרת מעוז א', 1946-1949
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב--י"ד טבת תשסט, 10/1/2009
נקבר בקיבוץ רביבים

קורות חיים

 

שלמה נולד בוורשה בפולין להוריו ציפורה ולוי סלומון בארבעה באפריל שנת 1928, י"ד ניסן תרפ"ח.  עלה לארץ בשנת 1934. היה חניך ומדריך בתנועת הנוער "המחנות העולים" בחיפה. התגייס לפלמ"ח בשנת 1947 במסגרת הכשרת מעוז א',  כחלק מהגדוד הראשון של חטיבת יפתח. השתתף כטוראי לוחם בקרבות בבלאד א-שייך, משמר העמק, זרעין, מלכיה, לוד, נבי דניאל, ח'רבת מחאז, בית חנון וחוליקאת, ולמעשה בכל קרבותיה של הכשרת מעוז מהראשון ועד האחרון שבהם. ילדיו ונכדיו מעידים שנהג לומר להם: "אחרי 34 קרבות הפסקתי לספור"... היה פלמ"חניק בכל רמ"ח אבריו, והוויה זו של הפלמ"ח הייתה חלק ממנו כל חייו. בדצמבר 1949 הגיע עם החלוץ של הכשרת מעוז א' לרביבים. המשיך את דרכו בתחום הביטחון כששירת כמא"ז היישוב ובמסגרת ההגנה המרחבית, שבה שימש כמדריך להפעלת מרגמות 81 מ"מ. 

בשנת 1953 יצא לריכוז ההדרכה בקן המחנות העולים בקרית חיים, ושם הכיר את חנה קלמוס (נפטרה ב-5.3.2021), חניכה בתנועת "השומר הצעיר". כעבור שנה נישאו שניהם והקימו ברביבים את ביתם.  בורך בכשרון-ידיים והיה חרש אומן בברזל ובפלדה. עבד ברביבים שנים במסגריה, ולאחר מכן מ-1970 היה ממקימי "מפעל רביב", שבו עבד כבונה תבניות פלדה להזרקה, והתמיד בעבודתו עד ימיו האחרונים. ברוחו של הפלמ"ח התנדב למשימות אינספור בקיבוץ, והיה בו חבר מרכזי, גם אם מצניע-לכת, הן בתחומי החברה והן בתחומי הכלכלה. מחוץ למשפחה, הקיבוץ וחבריו היו אהבתו הגדולה. 
בסוף אוקטובר 2008 חלה ואושפז, ולאחר שלושה חודשים נפטר בביתו ביום 10.1.2009 והוא בן 81.
ילדיו : רחל, אבנר, אורי ויורם.
נכדיו : ליאור, יערה, שני והגר קום. חגי, מור, רתם ועידו-שלמה גלילי. רוני וגיל-עד גלילי. ניניו: מעין, ענבר ואופק קום. יפתח, נעמי ויואב גלילי. נעמה נתנאל. שחר ועמית זהמן-קום. אמילי פפר.
על חייו ניתן לקרוא בראיון שערך עימו עזרא גרינבאום בשנת 1988 מטעם בית יגאל אלון בגינוסר, שם הוא שמור, וכן בספר שהוציאה המשפחה לזכרו, שעותק ממנו שמור בארכיון בית הפלמ"ח.

המידע הועבר על ידי בנו יורם גלילי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אלבום תמונות