דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בן-דור אופנהיימר מיכאל ז"ל

Ben-Dor Openheimer Michael
בן מרתה וחנן
נולד בברלין, גרמניה
ב-19/3/1925
עלה ב-1930
גוייס ב-1944
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, פלוגה ח, חטיבת יפתח
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1948
נפטר ב-19/11/2018
נקבר בקיבוץ יפתח

קורות חיים

מיכאל בן-דור נולד בברלין ב- 19 למרץ 1925 להוריו חנן ומרתה אופנהיימר. עם עליית הנאצים עלו לארץ בשנת 1930 בהיותו בן 5,  ובגיל 8 עבר מיכאל עם שני אחיו לקיבוץ תל יוסף שם התחנך ובילה את שנות ילדותו ונעוריו, עבד בפלחה בדיר וברפת. השתתף בחוג תיאטרון ושר במקהלה, השתתף בקורס מדריכים צעירים ובהמשך הצטרף עם חבריו לגדנ"ע והתחנך לחיי הגנה ובטחון. חווית החיים כילד ונער בחיים הקיבוציים תרמה רבות לגיבוש אופיו ולעיצוב השקפת עולמו. ב- 1944 החליט להצטרף לפלמ"ח ולא לבריגדה: "חשבתי שהיעד הנכון עבורי הוא הפלמ"ח" אמר. ב- 1946 בעת העברת נשק לא חוקי מבית הערבה שבצפון ים המלח אל רמת רחל ליד ירושלים, נאסר מיכאל עוד 9  חברי כיתת הפלמ"ח ונכלאו ב"קישלה" בית מעצר הבריטי בירושלים. 
במשפט שהתקיים, קרא מיכאל הצהרה מתריסה נגד שלטונות המנדט בבית המשפט ואמר: "אנחנו זכאים לחיות בזכות ובכבוד בארץ זו שהיא שלנו". מיכאל נשפט לחמש שנים, ישב שנה וחצי כאסיר בבית הסוהר במגרש הרוסים, ושוחרר בעקבות חנינה ביום הולדתו של מלך אנגליה. התקופה בכלא חישלה וביגרה את כל הנערים שנאסרו. המפגש וההתנגשויות עם האסירים הערבים, העימותים עם אסירי המחתרות האחרות וחווית העמידה הגאה על ערכים, כבוד וגאווה עברית. "אין ספק כי הכליאה הזאת, הממושכת, למשך שנה ומחצה, הייתה חוויה מיוחדת עבורי והשאירה חותמה עלי עד לעצם היום הזה" אמר מיכאל.
לאחר חופשה שנכפתה עליו הוא התגייס לצבא, שהיה כבר בעיצומם של קרבות מלחמת השחרור. מיכאל הצטרף לחטיבת יפתח ולחם עם החטיבה בקרבות במלכיה, בלוד, ברמלה ובנגב. 
עם הידיעה כי חברי הכשרת גבת ושדות יעקב עולים להתיישבות בגליל, הוא החליט לעזוב את תל-יוסף שהייתה ביתו במשך 15 שנים, ועלה להתיישבות ביפתח-בלידה כפי שנקראה אז, עם הקבוצה הראשונה ב- 8.8.1948 וכך הוא כתב: "האתגר היה באמת אדיר: לבנות מבראשית יישוב צופה אל אותו עמק שכה הוקסמנו ממנו, יחד עם חברים לקרב. גוף תוסס מלא חזון וערכים שיכול בקלי קלות לשנות סדרי בראשית."
מיכאל הקים משפחה עם טובה פלר, גם היא חברת פלמ"ח שגיעה עם העלייה ליפתח באותו היום. ושם נולדו להם ארבעת ילדיהם: צליל, גלי, כרמל ויונתן. מיכאל וטובה חיו בקיבוץ יפתח עד פטירתו של מיכאל.
מיכאל בן דור ממייסדי קיבוץ יפתח ולו חלק רב ונכבד ותולדות חייה ובעיצוב אופייה המיוחד של יפתח.
לא רק בגלל היותו מקבוצת המייסדים, אלא עקב יצירת נורמות כמו: מסירות, אחריות ודייקנות שאולי באו מהמסורת של המשפחה ה"יקית" אלו היו חלק בלתי נפרד מאישיותו אותם יישם בכל שנותיו בקיבוץ. בהקמת ענף הנוי ותכנון הנוף ומאוחר יותר ועד פרישתו בענף המזון שם עבד שנים רבות ושימש כמנטור לדור הצעיר ואף יצא לעזרת קיבוצים צעירים כגון קדרים וגרופית על מנת להקנות להם את דרכי העבודה הנכונות במטבח הקיבוצי. הוא השתתף במקהלת האיחוד ובמקהלת הגליל העליון. ביפתח היה לו חלק מרכזי בשירה ובחגים. כמו כן הוא למד טבחות (מה שנקרא היום "שף") בבית הספר "תדמור" וסיים את הקורס בסמינר הדו שנתי ב"אפעל" להרחבת האופקים. 
מיכאל היה "זקן השבט" בין מייסדי הקיבוץ, הוא הלך לעולמו ב- 18.11.2018 בגיל 94 בשיבה טובה.
איש משפחה אוהב ואהוב, פלמ"חניק בכל רמ"ח אבריו בן אדם אציל נפש, איש מוסר ישר ונאמן יחיד במינו.

מסרה את הפרטים: הבת, כרמל ויין בן-דור.

 

אלבום תמונות