דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בן אריה בורט חיים סטלין ז"ל

Ben Arieh Boret Haim Stalin
בן אסתר-מוסיה ואריה-לייב
נולד בפולין
ב-1922
עלה ב-1947
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל, מחלקת סיור
תפקיד אחרון: סייר
שוחרר ב-1949
נפטר ב--ד' טבת תשעב, 30/12/2011

קורות חיים

חיים בן אריה (בורט) בן אסתר-מוסיה ולייב , נולד  ב- 1922 בעיירה ברסלב שבפולין. איבד את כל משפחתו  (ההורים, האחות רבקה והאחים: ישראל, מולה , מאיר, שמעון, לייזר), בעת שהגרמנים חיסלו את הגטו בברסלב ונותר שריד יחידי. הצטרף לשורות הפרטיזנים והשתתף בקרבות נגד הגרמנים. 
עלה לארץ בשנת 1947 באוניה "יגור", גורש לקפריסין על-ידי הבריטים. עת השתחרר, הגיע לקבוץ קיסריה ושם התגייס לפלמח לגדוד  ה-4, גדוד הפורצים, חטיבת הראל. הכינוי שלו היה "סטלין" מכיוון שדיבר את השפה הרוסית ובגלל השפם דמה לסטלין. השתתף בקרב על חולדה, בקרב על הקסטל, בקרב במנזר נבי סמואל, בכיבוש קטמון ודרך בורמה. עבר קורס סיירים. היה נשוי ללאה צימר ז"ל, נולדו להם 3 ילדים (מוטי, שרה ואבי) ושמונה נכדים. עבד כדקורטור של וילונות.

חיים היה איש חם, אוהב אדם ונדיב. על אהבתו לארץ ישראל מעיד מכתב שכתב ב-18.5.48 בעת שגדוד 4 "הפורצים" חנה בקבוץ מעלה החמישה: "אני נמצא כעת בקרבות עם האויב. אויבנו חזק ויש להקריב הרבה קורבנות. אין לדעת מי מאיתנו יעבור את הכול ויגיע ליום המאושר. ובכן אם אפול בקרב אל תתרגשו יותר מדי. אין אני טוב יותר מאחי הלוחמים, או מששת המליונים שהושמדו באירופה. נחמתי בכך שאמות על אדמת ארצנו הקדושה, בארץ ישראל".

חיים בן אריה התגורר בגבעתיים עד ליום פטירתו,  ד' טבת  תשע"ב, 30/12/2011. 

מסרה את הפרטים: הבת, שרה זליס.

 

אלבום תמונות