דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי משולם (בדיחי) שמעון ז"ל

Meshulam Bdichi Simon
בן יונה ואהרן
נולד בתימן
ב-כ"ז טבת תרפ"ז, 1/1/1927
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא"
במחלקת משמרות
נפל בקרב במיבצע מכבי א'
ב-ב' אייר תש"ח, 11/5/1948
מקום נפילה: בית מחסיר
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 21 בנפלו

קורות חיים

משולם (בדיחי) שמעון בן אהרן ויונה. נולד בשנת 1927 בעדן, בהיותו בן חמש עלה ארצה. עוד בראשית חינוכו בתל-אביב נתפס לרעיון החלוצי. לפני סיימו את בית-הספר העממי בתל- אביב יצא להכשרה לתל-עמל, קיבוץ "השומר הצעיר". לאחר תקופה ממושכת של חיי הכשרה אשר אהב עוד מילדותו יצא לשירות הפלמ"ח.
הכל קראו לו "בדיחי". הוא נשלח למחלקת כפר-יהושע בפיקוד המ"מ חיים גורי. בסוף מאי 1946 התפרקה מחלקת כפר-יהושע ובדיחי נשלח למחלקת הסיירים גבעת השלושה, בפיקודו של לייזר איכט. איתם עבר את ה"שבת השחורה" ובילה "בגלות" בפתח תקוה במשך שלושה שבועות.
בבית הוריו לא ידע איש את הנעשה בעולמו הפנימי ואת שאיפותיו. פעם הפתיע אותם בחיבור מיוחד על חיי הצמח. בקרב החברים היה עליז וידיד לכל אחד. בעל נפש שוקקה ואוהבת חיים. בדיחי היה טיפוס מיוחד. הוא בא מבית עני מאוד, אבל תמיד ידע להסתדר ולסדר את כולם. היה חברותי מאוד וכולם אהבו אותו בגלל ייחודו. הצטיין באימונים. לאחר שנתיים שירות, שוחרר וצורף לרזרבה התל אביבית, של הגדוד השני של הפלמ"ח.
למחרת הכרזת האו"ם על הקמת שתי מדינות, גויס לליווי שיירות מתל אביב לירושלים. בתחילה התנהלו השיירות, דרך בית דגן ורמלה. באחת הפעמים נתפס, על ידי הבריטים ממשטרת בית דגן והואשם בנשיאת נשק. הוא שוחרר על ידי עורך דין של ה"הגנה". אחר כך התנהלו השיירות בדרכים עקלקלות עד בואן לירושלים.
עבר קורס חבלה וצורף לגדוד החמישי, איתם עלה לירושלים והשתתף במלחמת המשלטים. היה שקט נאמן, מסור וממושמע במילוי כל תפקידיו.
בדיחי נהרג במבצע "מכבי" בקרב לכבוש משלט 16, שנערך במסגרת כיבוש הכפר הערבי הגדול "בית מחסיר" ביום 11.5.1948, ארבעה ימים לפני הקמת המדינה. סיפרו שמצאו אותו הרוג, שוכב עם רובה מכוון, עיניו נוצצות וחור במצחו נקבר בקרית ענבים.

אלבום תמונות

מפרי עטו