דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי שולמן יוסף "יוסקה" ז"ל

בן רחל ושרגא
נולד בירושלים
ב-ה' חשוון תרפ"ח, 31/10/1927
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא"
בהכשרת דפנה, הנוער העובד 1945-1947
נפל בקרב במיבצע יבוסי
ב-כ"ה ניסן תש"ח, 4/5/1948
מקום נפילה: ירושלים - אוגוסטה ויקטוריה
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 21 בנפלו

קורות חיים

יוסף ("יוסקה"), בן שרגא ורחל, נולד ב-31.10.1927 בירושלים. סיים את בית - הספר העממי בשכונת ברוכוב (גבעתים). רצון הוריו היה שילמד מקצוע ויישאר לעבוד בעיר. אך הוא בחר בדרך חלוצית.
כחניך "הנוער העובד" הצטרף לגרעין ויצא להכשרה חקלאית, תחילה בתל-יוסף ואחר-כך בכנרת. ולבסוף היה בהכשרה המגויסת בדפנה. אהב את עבודת האדמה ובחיבה טיפל בצמחי-נוי ובגינת-הירק. בתקופת ההכשרה התאמן באימוני הפלמ"ח.
השתתף במסעות ובפעולות סיור, ובתקופת המאבק - בפעולות המחתרת: העלאת מעפילים, פיצוץ גשרים וכד'. נער צנוע ועם זאת עליז ומחונן בהומור. באסיפות ושיחות החברים ידע להשקיט ריב ולהרגיע רוחות בהערה קולעת ובאמירה מבדחת.
היה מסור מאד לבית אביו ולקיבוץ כאחד. כשחלה אביו והיה זקוק לעזרתו נענה מיד. אולם בימי שהותו בבית פרצה מלחמת-השחרור והוא הצטרף לגדוד "הפורצים", שלחם אז בדרך לירושלים בליווי שיירות.
בקרב לכיבוש אוגוסטה ויקטוריה שעל הר-הצופים נפל הוא ומפקדו נחום הזז ב-4.5.1948, נקבר בסנהדריה בירושלים ב-6.5.1948
בי"ח בחשון תשי"ג (6.11.1952) הועבר להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות

מפרי עטו

מפרי עטו

מכתב - מדפנה

יום רביעי - דפנה
שלום רב לכם יקרים!
לאחר כל הנדודים וההעברות נשארתי בדפנה. 30 איש עברו לעין-חרוד למשך חדש ואח"כ יעברו לכפר-גלעדי, ו-15 איש יצאו לכפר-גלעדי לעבודה עד שתהיה עבודה בדפנה לעת-עתה נשארנו בודדים. לכפר-גלעדי יצאו למשך 3-4 שבועות. בשבועות היתה כאן אהובה עם אליהו, היא מסרה לי ד"ש מכם וספרה לי שהגיע מכתב, הייתי רוצה לדעת מה ומי כתבו ומה עניתם.
חגיגת הבאת הביכורים היתה השנה די צנועה. ענף-ענף ובכוריו. השי המוצלח ביותר לדעתי היה של המאפיה בצורת סיסמה מאותיות אפויות : "עובד אדמתו ישבע לחם".
ובסוף צעדו הילדים-העולים עם תבניות ספינה על כתפיהם עם השם "מורדי הגטאות".
אתמול בערב היתה אצלנו פגישה עם יצחק צוקרמן ושוב פעם הוא דבר על הגיטו ושוב פעם רטט הלב, ביחוד אלה שהיו אתו יחד או מגיטאות אחרים, וכאלה יש הרבה בדפנה. ולאחר זה היתה מסיבה צנועה ובא ברכו אותו לבואו ארצה וכו' וכו' ובחורה אחת שרה כמה שירים באידיש שהעלו אצל הרבה חברים דמעות בעינים. ולבסוף קרה דבר שעוד לא ראיתי בדפנה, חברי המשק שרו ולאחר-זה קמו והתחילו לרקוד.
אני מקוה שעל המכתב הזה תענו לי, לא כמו על המכתב הקודם שלא קבלתי תשובה, למרות שאני כותב די רצוף. ובתקוה זו אנ מסים את המכתב, היו בריאים ושלמים.
שלומי טוב ואצלי הכל בסדר.
שלום רב
ודרישת שלום לכולם
באהבה
אחיך ובנכם יוסף

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.

מפרי עטו

מכתב - 20.4.48 (מהקסטל)

יום שלישי, 20.4.48
שלום רב לכם יקרים!
עד עתה לא יצא לי לכתב לכם מכתב. ותסלחו לי על כך אני כל הזמן בדרכים ואין לי אפשרות לשלוח.
כעת אני יושב היום הרביעי בקסטל, והיום בא אדם אחד לקבל ד"ש מאתנו, בהזדמנות זאת אני שולח לכם מכתב. אינני יודע מתי נקבל חופש לבוא הביתה ואני חושש שלחג לא אוכל לבוא.
הנה הגעתי בלי כל הכנה, תפסו אותנו וסחבו אפילו בגדים לא לקחתי איתי, בכל זאת את מה שחסר לי אני מקבל במקום. שלחתי ד"ש ברדיו "קול ההגנה" ואני מקוה שתאזינו באותו זמן. היום עברה שיירה גדולה לירושלים, ראיתי את פנחס ירקוני והוא מסר לי ד"ש מכם. ראיתי גם את יונה בלשניקוב, היא עולה עם כל הקבוצה שלה לירושלים אבל זה עוד לא בטוח.
אני מקוה שבבית הכל בסדר.
אצלנו מצב-הרוח מרומם והסביבה שקטה לגמרי. אני בריא ושלם ואין לכם מה לדאוג לי.
בברכות לחג שמח בחג החרות
שלכם יוסף

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.

רשימות לזכרו

היה לי אח

היה לי אח

היה לי אח
לוחם פלמ"ח
אותו לעולם
לא אשכח.
הוא נפל
במלחמת תש"ח.
אחי הוא
גיבור מלחמה
אך אין בזה שום נחמה.
הוא נפל למען המולדת
ומאז אין יום הולדת.
הוא איבד דם
ומאז ליבו נדם.


ארקה (אראלה) לביא
על האח- יוסקה שולמן ז"ל
4/2015