דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי שקדי (מנדלבוים) יוסף "יוסקה" ז"ל

Shkedi Mendelboim Joseph "Yosske"
בן אסתר וישראל-יצחק
נולד בפולין - וארשה
ב-ח' שבט תר"צ, 6/2/1930
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת בית השיטה, 1947-1949
תפקיד: חבלן
נפל בקרב
ב-ד' תשרי תש"ט, 7/10/1948
מקום נפילה: ח'רבת מחאז
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 18 בנפלו

קורות חיים

בן ישראל-יצחק ואסתר. נולד ב-6.2.1930 בוארשה, בירת פולין. בהיותו כבן ארבע, בקיץ 1934, עלו הוריו לארץ. סיים את חוק לימודיו בגימנסיה "תיכון חדש" בתל-אביב, בהצטיינות מיוחדת במתמטיקה, בגיל 17 וחצי. שאף להמשיך ללמוד בטכניון בחיפה. משנתיתם מאביו בשנת 1945 רצה בכל לבו לתמוך באמו האלמנה ולמרות כשרונותיו המובהקים היה נכון להיחלץ לכל עבודה ולהפסיק את לימודיו.
בשכונת מונטיפיורי, בה גר, היה בין הנערים הפעילים שאירגנו את נוער השכונה לחברה ערה למאורעות הפוליטיים והתרבותיים. בגיל צעיר הצטרף לשורות ה"הגנה". היה מדריך חג"ם בבית-הספר.
אחרי סיום לימודיו נשלח בתפקיד ה"הגנה" ללהבות-הבשן שבגליל ואחר-כך התגייס לצבא לחטיבת יפתח. השתתף בפעולות ביפו ואבו-כביר, בקרבות חולדה ובאזור לוד-רמלה. השתתף בקרבות בנגב ב"מבצע יואב" בתפקיד חבלן ונחשב כחבלן המעולה שבגדוד. המציא פטנט חדש למוקש ובשעת מיקוש הוטלה רוב העבודה המעשית עליו.
בליל מותו, 7.10.1948, יצא עם חבריו למקש את משלט חירבת מחאז (דרומית לפלוג'ה) שנכבש יום קודם. כל הלילה הניח מוקשים, ובהחליקו את העפר על המוקש האחרון, נשען עליו בהיותו עייף. המוקש התפוצץ ויוסקה נהרג בו במקום.
הובא לקבורה ע"י חבריו במשמר העמק. ב-18.11.1949 הועבר לנחלת יצחק.

אלבום תמונות