דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי סטרומצה אליהו "ליקי" ז"ל

Stromtza Eliyahu "Liki"
בן רוזה ודויד
נולד בבולגריה - סופיה
ב-כ"ו טבת תרפ"ט, 8/1/1929
יחידות: הגדוד הראשון
בהכשרת הזורע, השומר הצעיר
נפל בקרב במיבצע יפתח
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: מלכיה
נקבר בקיבוץ מעוז חיים
בן 19 בנפלו

קורות חיים

בן דויד ורוזה. נולד ב-8.1.1929 בסופיה, בירת בולגריה. גמר בית-ספר עממי והצטרף לתנועת "השומר הצעיר". המשטר הנאצי שהשתלט על בולגריה במחצית השניה של מלחמת-העולם הפסיק את פעולתו בתנועה. כתום המלחמה, אחרי מפלת השלטון הנאצי, עלה לארץ ב-25.10.1945 והתחנך בחברת נוער עולה בקיבוץ הזורע. אחרי תקופה של חבלי התערות בסביבה החדשה, מצא את הדרך לחייו ברעיון ובמעשה במסגרת הקיבוץ הארצי ובשיחות חברים עמד על משמר טוהר הרעיון וקידמה מהפכנית ליצירת החברה החדשה ברוח האידיאלים שלו.
התעניין בלימודי הטבע ותולדות החברה והיה פעיל בחיי התרבות של חברת הנוער. בעבודה בחר לו את הטיפול בעדר הצאן. התאמן עם חבורתו בגדנ"ע ואחר כך נכנסו להכשרה המגויסת של פלמ"ח ושירתו בגדוד אחד של חטיבת "יפתח". אליהו התמחה ביחוד בשימוש במרגמה. מסירות ללא גבול ונאמנות, ציינו אותו. כשיצא למלחמה, ידע למען מי ונגד מי הוא נלחם.
השתתף בקרבות כפר-קנה, כפר קעין, זרעין, סנדלה, במערכת משמר-העמק, בפעולות סריקה בגליל, באזור עכו, בהתקפה על משטרת צפת בשעת שחרור העיר, ובאחרונה - בנסיון לכבוש את מלכיה. שם נפגע ונפל, תוך כדי הגישו עזרה לחבר פצוע, ביום 15.5.1948.
מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

ביום שלישי ט"ז במר חשוון תש"ע, שלישי בנובמבר 2009, נערך טקס גילוי המצבה של הנעדרים בבית-העלמין במעוז חיים. הם צורפו לשמות של קבר-האחים של לוחמי הגדוד הראשון מקרב מלכיה.

אלבום תמונות