דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גולדסמן אליעזר ז"ל

Goldsman Eliezer
בן סופיה ומשה
נולד בפולין
ב- תרפ"ח, 1928
עלה ב-1945
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח, פלוגה א
בהכשרת עין-השופט, "הכובש", השומר הצעיר, 1948-1949
תפקיד: לוחם
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-ב' תשרי תש"ט, 5/10/1948
מקום נפילה: ח'רבת מחאז
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 20 בנפלו

קורות חיים

אליעזר בן משה וסופיה. נולד ב- 1928 בלודז שבפולין. עלה לארץ בשנת 1945 יחד עם חבריו להכשרה. אחרי השחרור ממחנות העקורים בגרמניה היה כמעין חתום בנושא השואה. אף פעם לא דיבר על עברו בשואה, לא הזכיר אי פעם את משפחתו, רצונו היה להתערות בארץ ולהיות כמו כולם.
קבוצתו הלכה לקיבוץ עין השופט ושם ניקשר אליעזר לחיי עבודה. היה מיד לאיש משק ומילא תפקיד אחראי בקבוצתו. היה ער לבעיות החברה והקיבוץ. התבלט כחבר אינטיליגנטי, נעים הליכות, איכפתניק, תרם לא מעט לגיבוש הקבוצה.
מאחר שבגולה גמר רק בית ספר עממי הוסיף כאן לעסוק בלימודים. לאחר יום עבודה במשק אפשר היה לפגשו עם ספר ביד, שקוע בקריאתו.
עם פרוץ מלחמת השחרור הצטרפה חברת הנוער ללחימה במסגרת הפלמ"ח. אליעזר השתתף בקרבות עמק הירדן, בגליל העליון, במרכז ובנגב. על הקרב האחרון שהשתתף בו, בחרבת אל-מחאז, מספר חברו להכשרה:"שלוש יממות ניתכו הפצצות והפגזים על המשלט הקטן ומדי פעם נערכה הסתערות שריון וחיל הרגלים של האוייב על מחלקה אחת שלנו שהחזיקה בגבעה. חיכינו לתגבורת שתבוא ותחליף את האנשים אשר עייפו עד מוות, אך זו לא הגיעה. עם בוקר הקיף האויב בטנקים את המשלט הקטן ורבים ממגיניו נפלו בשעת הנסיגה, בינהם אליעזר, שנפגע מכדור בגבו. באותו יום חזרנו וכבשנו את המשלט ומצאנו אותו בין החללים". נפל ביום 5.10.1948 נקבר במשמר-הנגב. ב- 15.11.1949 הועבר לנחלת יצחק.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

תעודות וחפצים