דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט ברנד זכריה ז"ל

בן עדינה ומרדכי
נולד בנטעים, ישראל
ב-א' כסלו תר"צ, 3/12/1929
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח
בהכשרת מ"מ
תפקיד: מ"כ
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-א' תשרי תש"ט, 4/10/1948
מקום נפילה: ח'רבת מחאז
נקבר בקיבוץ משמר הנגב
בן 18 בנפלו

קורות חיים

זכריה בן מרדכי ועדינה. נולד ב- 3.12.1929 במושב נטעים. בסיימו את חוק לימודיו בבית-הספר המקומי התמסר לעבודת החקלאות והיה קשור בה בכל נימי נפשו.
בעונת ההדרים עבד באריזה וכל שעה פנויה הקדיש למשק אביו. מגיל צעיר היה חבר "הנוער העובד" והיה ער לבעיות התנועה ותביעותיה. בו בזמן היה בשורות הגדנ"ע וכדרכו התמסר לאימונים בכל מאודו. הצטיין ונשלח לקורס מ"כ גדנ"ע והדריך אחרים.
הוא ידע כי בבוא יום ההכרעה יהיה עליו להתייצב בשורות הלוחמים, ולכן הכשיר את עצמו, להיות מוכן לצו.
עם פרוץ מלחמת-השחרור היה בין שורות הפל"מ שבמקום ואחר תקופת-מה, לפני גיוסו, התנדב ללוות שיירות. מימיו הראשונים ב"הגנה" חלם על הצטרפות לפלמ"ח וחלומו התגשם. תמיד בשוחחו על הפלמ"ח היה מתאר בחרדת קודש את דמות הפלמח"ניק היהודי החדש והנפלא, העובד והלוחם. השם "פלמ"ח" שמש לו סמל הנאמנות והגבורה ותמיד הביע חפצו להצטרף אל חיל נערץ זה - הנה זכה סוף סוף לשרת בשורותיו של חיל המחץ "פ-ל-מ-ח".
לאחר שהשתתף במבצע "דני" נשלח לקורס מ"כ. השתתף גם בקרבות רמלה-לוד, בבית-ג'יז, בפריצת הדרך לירושלים, ועם חטיבתו, חטיבת "יפתח", ירד לנגב הנצור. בערב ראש השנה תש"ט, בחשכת הליל, הסתננו זכריה וחבריו לנשק דרך קוי המצרים והצטרפו אל לוחמי הנגב. הימים היו ימי הפוגה ב'. יחידתו התמקמה במשלט חירבת מחאז. זכריה ברנד שימש כמפקד מחלקה של חברי הכשרת גבע. בראשם לחם בקרב על חיברת מחאז. 
באחד הימים הופרעה דממת ההפוגה. קולות ירי ונפץ בלתי פוסקים נשמעו מכיוון דרומית מזרחית לפלוג'ה. יחידה קטנה של הפלמ"ח, אשר בין מפקדיה היה זכריה, שהחזיקה במשלטי חירבת-מחאז עמדה בפני התקפה עזה ביותר של המצרים. המצרים, הטילו למערכה כיתות חיל רגלים וגדודי שריון, תוך סיוע אש תותחים כבדה. אחרי קרב אכזרי נסוג האויב לאחר שסבל אבידות כבדות. בקרב זה חל המיפנה הגדול לטובתנו ולאחריו באה פריצת הדרך לנגב. עם שמונה עשר הלוחמים שנפלו בקרב זה נמנה גם זכריה, מפקד הכיתה. נפל ביום א' בתשרי תש"ט (4.10.1948). נקבר בקבוץ משמר-הנגב.

אלבום תמונות

מפרי עטו