דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אוסיה מרים ז"ל

בת זכייה ויעקב
נולדה במצרים
ב-י' אב תרפ"ח, 27/7/1928
עלתה ב-1932
גוייסה ב-1/1946
שרתה בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד השלישי, חטיבת יפתח, פלוגה א
בהכשרת הצופים, גרעין ד', 1946-1949
תפקיד: לוחמת
נפלה בעת מילוי תפקידה
במלחמת העצמאות
ב-ו' תשרי תש"ט, 9/10/1948
מקום נפילה: הוג', ליד קבוץ דורות
נקברה בירושלים - הר הרצל
בת 20 בנפלה

קורות חיים

מרים בת יעקב וזכייה. נולדה בי' באב תרפ"ח (1928) באלכסנדריה שבמצרים. בהיותה בת 4 עלתה לארץ עם הוריה שהשתקעו בירושלים. גמרה את בית-הספר העממי "כל ישראל חברים" בירושלים ואת בית-הספר התיכון בבית-הכרם. היתה חברה בתנועת הצופים. עם גמר לימודיה יצאה לשנת-שירות בבית-השיטה ובעין-גב.
למחרת ההכרזה באו"ם על הקמת מדינה יהודית, כתבה: "אני כותבת את מכתבי בהרגשה כזו, שהלב פשוט מלא על גדותיו, המון רגשות חולפות ועוברות, המון הרהורים ומחשבות - מחשבות רציניות ומחשבות מלאות-עליצות וחדווה ממלאים אותך בערבוביה ואתה מרגיש שטוב, טוב מאוד ויחד עם זה, מה ילד יום... אני כשלעצמי, נרדמתי זמן רב, לאחר ששכבתי לישון. ראשית, מלאה אותי הרגשת שמחה בלי גבול ושנים חלפו - עברו במוחי כל מיני הרהורים בקשר לגורלינו בעתיד, לתפקיד שירבץ עלינו, לאחריות שלנו ולקרבנות שיידרשו מאיתנו, לכל מיני בעיות, שתתעוררנה ושמי יודע, אם נוכל לפתרן כראוי ואם נוכל לעמוד בפרץ וליסד לנו מדינה הראויה לשמה".
התגייסה לפלמ"ח ושירתה בחטיבת "יפתח" השתתפה במצור על צפת. מילאה תפקידים בשער-הגיא ובצריפין, באוגוסט 1948 הועברה עם הגדוד השלישי, במסגרת חטיבת "יפתח" של הפלמ"ח אל הנגב הנצור. לאחר שבאחד הקרבות המכריעים נפלו שני חברים יקרים מתוך חבורתה, כתבה אל הנשארים: "נורא נורא, המקרה הזה, אך הודות לו, הושג הנצחון, שהוא לא רק נצחון חשוב על עיר, כי אם הפגנת-כוח".
נפלה בהוג' ליד דורות, בשעת הפצצה (יחד עם שתי חברותיה לילה בת ד"ר דוב יוסף ותמר באומגרט) ביום ו' בתשרי תש"ט (9.10.1948). נקברה בדורות.
ב-22.6.1950 הועברה להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות

תמונות משפחתיות

תמונות מהשירות בפלמ"ח

תעודות וחפצים

מפרי עטה