דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכשרת משמר השרון

הכשרה משותפת לבוגרי תנועת 'גורדוניה' ולראשוני הבוגרים שהקימו את 'התנועה-המאוחדת'. ההכשרה לא הגיעה לרמת גיבוש גבוהה. חבריה השתתפו במבצע שתוכנן להורדת מעפילי "וינגייט" לחוף תל אביב, בו נפלה המכ"ית שלהם ברכה פולד.
מספר החברים: 40 (15 בנות).
מוצא החברים: בוגרי גדוד 'חולדה' מקיני תל-אביב וקריית-חיים של תנועת 'גורדוניה' (24 חברים), בוגרי 'המחנות-העולים' מירושלים ומתל-אביב, שהיו בין מקימי 'התנועה-המאוחדת' לאחר הפילוג (16 חברים).
שייכות תנועתית: 'התנועה-המאוחדת'.
משק ההכשרה: משמר-השרון.
תאריך גיוס לפלמ"ח: אוקטובר 1945.
תאריך שחרור: מאי 1947,
יחידה צבאית (פלוגה, גדוד): פלוגה ה, גדוד 2 (משמר-השרון - שנה א); פלוגה ג, גדוד 3 ( פוריה -שנה ב').
מסגרת הגיוס: הכשרה מגוייסת.
במהלך הפרק הצבאי שהו ב: משמר-השרון, פוריה (מנובמבר 1946).
התחברות אל קבוצה/קבוצות במהלך השירות: אין.
פרטים אודות ההכשרה: הכשרה משותפת לבוגרי תנועת 'גורדוניה' ולראשוני הבוגרים שהקימו את 'התנועה-המאוחדת'. ההכשרה לא הגיעה לרמת גיבוש גבוהה. חבריה השתתפו במבצע שתוכנן להורדת מעפילי "וינגייט" לחוף תל אביב, בו נפלה המכ"ית שלהם ברכה פולד. ב- 29 ביוני 1946, במהלך חיפושים ומעצרים שביצעו הבריטים ביישובים (ב"שבת השחורה") נעצרו חברי ההכשרה במשמר-השרון: הבנות נשלחו למחנה מעצר בלטרון, והבנים - למחנה המעצר ברפיח. הבנות שוחררו ביולי והבנים באוגוסט. במוצאי יום הכיפורים תש"ז, השתתפו חברי ההכשרה ככוח אבטחה במבצע עלייתן על הקרקע של 11 הנקודות בנגב. בנובמבר 1946, עדיין כהכשרה מגוייסת, קיבלו לאחריותם את המשק בפוריה. עם השחרור עזבו רבים את ההכשרה.
ההכשרה במלחמת העצמאות: ההכשרה שוחררה לפני המלחמה. היו מחבריה שלחמו בחזיתות שונות במלחמת העצמאות. כיתה מגוייסת מהמשק נטלה חלק בקרבות עמק הירדן.
המשך התיישבותי (יישוב חדש, השלמה): לאחר יותר מחצי שנה בה החזיקו את פוריה כהיאחזות פלמ"ח (הם התיישבו במקום לאחר שקבוצת אלומות עברה ממנו לביתניה), הפכו עם שחרורם, במאי 1947 ליישוב אזרחי של חבר הקבוצות. הם תוגברו בגרעין בולגרי מכפר-החורש, וב- 1948 גם בהכשרה רומנית ממעלה-החמישה. לאחר המלחמה התפרק הקיבוץ ואחדים מאנשיו הצטרפו לאלומות.
הנופלים במלחמה:
מימון עמנואל - בקרב צמח, מאי 1948
סטוצקי יעקב - בקרב נחשון, אפריל 1948
קזין דניאל - בקרב צמח, מאי 1948