דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם טריבלסקי יעקב ז"ל

Tribalsky Yaacov
בן מאיר
נולד בישראל
ב-7/7/1927
גוייס ב-1946
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", חטיבת הראל
בהכשרת רבדים
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-9/7/1964

קורות חיים

יעקב טריבלסקי נולד ב-7 ביולי 1927. הוא סיים את לימודיו בבית החינוך ועבר ללמוד בבית הספר המקצועי "מאקס פיין", שם התקשר לתנועת הנוער השומר הצעיר.

לבית זרע הגיע בגיל 15, לחברת הנוער "צבר" אתם יצא בהכשר להקים את  קיבוץ 'רבדים' שבגוש עציון. עבר את כל שלבי הנוער החלוצי: חבר תנועה, חניך קיבוץ וחבר פלמ"ח ממייסדי קיבוץ עצמאי בגוש עציון.
היה בשיירת נבי-דניאל מרץ 1948. אחרי נפילת גוש עציון עבר עם כל אנשי רבדים לכפר מנחם, עזב והיה מספר שנים בתל-אביב. לא מצא את עצמו בעיר, הלך לקבוצת כנרת ומשם חזר לבית זרע והקים בקיבוץ את ביתו עם אשתו דרורה והילדים

יעקב טריבלסקי נפטר ב-9 ביולי 1964.
בחוברת
" דמות וצליל" שהוציא קיבוץ בית זרע לזכרו נכתב עליו בן היתר :

נזכר אני בכל ילדותך: ילדות קשה, הקטן בין הילדים, תקופת המאורעות עם הערבים, מצב כלכלי קשה מאוד. ולאט היית לגבר, הגבר במשפחה. בלחיצת יד לשלום פעמים גרמת לי כאב לרגע. כן, אחי, כזה היית- מלא הומור וקונדסות. 

ניחן בכישרון מוסיקלי, ידע ואהב לנגן. הוא שם לו למטרה להפיץ את שירת הארץ בתפוצות הגולה, אסף והקליט על גבי סרטים והפיץ אותם לעשרות חברים ואיגודים עמם היה בקשר בארץ ובחוץ לארץ. 

היה איש רעים להתרועע, בעל ידי זהב" צהרי שבת, כולם נחים. דממה בכל. הוא יושב על המרפסת, לפניו אגרטל שבסיסו אבן בזלת, משענתו מחטי דורבן ועיטוריו פירות עצי נוי. גרעין לגרעין, זרע לזרע ידביק לאט לאט ביד בטוחה ועדינה. וכך שעות רבות, עד כי ביום מן הימים ואגרטל עטור מוזאיקה חיננית יקשט את החדר..."

"...נאמן לאפיו יענקלה אינו מבקש לו אוהל, כדוגמת אוהלי הזוגות שצצו בחצר באותה תקופה. הוא בונה לו במו ידיו את הסוכה שבה הוא עושה את הניסיון הראשון להקים לו משפחה. "

"...בנכונותו הרבה לעזור, בידע המקצועי והאמנותי הרב שהעמיד לרשותנו, בנדיבות שאינה יודעת חשבונות, בחיוך התמידי על פניו שלא סר גם ברגעי עייפות ומתח, בארשת קלות וחן - כך זכור לנו יענקלה לתמיד."

יהי זכרו ברוך!

החומר באדיבות ארכיון בית זרע. 

 

 

אלבום תמונות