דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בן מאיר דניאל דיצי

Ben Meir Daniel Didi
בן רחל ונפתלי
נולד בקבוץ תל יוסף, ישראל
ב-8/8/1926
גוייס ב-12/1944
יחידות: הגדוד השני, פל' ג'+ה'+ח', הגדוד התשיעי - "הפשיטה"
תפקיד אחרון: סייר
שוחרר ב-2/1950

קורות חיים

דיצי נולד ב- 8.8.1926 בתל יוסף ולמד בבית הספר המשותף בעין חרוד במשך שתים עשרה שנים.
לפני הגיעו לגיל שש עשרה עבר עם חבריו אימונים לתוכנית "מצדה" בכרמל. הוא עבר קורס איתות-מורס וקורס מכי"ם גדנ"ע. עד לגיוסו לפלמ"ח הדריך במקצועות אלו בתל יוסף.
בדצמבר 1944 התגייס לפלמ"ח. סיים קורס מ"כים בשמיר בשנת 1945, היה בפלוגה ח' ברמת רחל והשתתף בסיורים בסביבה. כן שרת בפלוגה ה' ובפלוגה ג' והיה במעצר ברפיח.
בדצמבר 1946 השתחרר ועבר ל"רזרבה". עם שחרורו הקים בתל יוסף גן ירק לאספקה ביתית.
בדצמבר 1947 התגייס מהרזרבה למחלקת בארי והשתתף כמקלען בסיורים על קו המים. לאחר שעבר קרב ראשון כמ"כ סיים קורס סמלי צלפים, הצטרף ל"חיות הנגב", השתתף בקרב על הכפר הערבי ברייר. עסק בסיורים והתקלויות בצפון הנגב, בלווי שיירות, בהובלת מצרכים לכפר דרום, פיצוץ באר ששמשה עמדת תצפית לתותחנים המצריים ובפיצוץ גשר בכביש עזה-באר שבע. לאחר מכן, עבר לרוחמה שם השתתף בירי על מטוסים מצריים שהפציצו את המקום. הוא השתתף בקרב על בארות יצחק. לאחר זאת, עלה צפונה עם הגדוד התשיעי ולאחר התארגנות חזר עם הגדוד לנגב. השתתף במבצע "חורב" - קרב התמילה, קרב המשרפה, הפלת מטוס ספיטפייר מצרי, תקיפה וכיבוש שני מוצבים מצריים בדרך לרפיח ותקיפת המוצב המרכזי. משם סופח כסייר לפלוגה מחטיבת אלכסנדרוני שהשתתפה בכיבוש עין גדי. השתתף במבצע "עובדה" והיה סייר במבצע "דרך המלך".
בפברואר 1950 השתחרר משרות סדיר. בשרות מילואים היה סייר בגדוד 91 בחטיבה 9. שימש כסייר ביחידת החוד במבצע סיני ולאחר כיבוש שארם א-שייך חזר לגדוד 91. במלחמת ששת הימים הצטרף לסיירת של חטיבה 9 ובהיותו שם חשף פלוגת טנקי פאטונים עזובה שהוחבאה בערוץ וכן את התותח הגדול שירה על שדה התעופה ברמת דוד. הוא הועבר כמפקד חוליה ליחידת תצפיתני פיקוד הצפון.
בשנת 1973 הועבר לפיקוד העורף ובשנת 1980 השתחרר מצה"ל.

פעיולת אזרחית: בשנת 1950 סיים קורס למרכזי משק ולאחר מכן קורס מרוכז למודדים. עם הפילוג בקיבוץ המאוחד עבר לבית השיטה שם רכז את גן הירק. בקיץ 1973 נשלח כמדריך חקלאי למשך שנתיים להיאחזות הנח"ל נערן. בשנים 1977-1996 היה איש התפעול של רשות הניקוז גלבוע.

דיצי היה נשוי לרינה, שנפטרה בנובמבר 2003, אב לשני בנים ובת וסב לשבעה נכדים.

דניאל בן מאיר מתגורר בבית השיטה.

אלבום תמונות