דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אשכנזי אברהם סטלין

Ashkenazi Abraham Stalin
בן מזל ורפאל
נולד בתורכיה
ב-3/6/1927
עלה ב-13 בפברואר 1935 לחיפה
גוייס ב-1/1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", מחלקת הנכב"ד, חטיבת הראל
בהכשרת כפר מנחם
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949

קורות חיים

אברהם אשכנזי נולד להוריו מזל ורפאל בתורכיה ב-3 ביוני שנת 1927, בעיירה מרמרה ליש ים השיש.  המשפחה עלתה ארצה ב-13 בפברואר 1935 והגיעה לחיפה. אברהם היה בן 8. הוא סיים 10 שנות לימוד וגם שנתיים של הכשרה מקצועית. היה חבר בתנועת הנוער השומר הצעיר גדוד תל-עמל.  הכינוי "סטלין" דבק בו אז. 
אברהם התגייס לפלמ"ח במסגרת הכשרת "השומר הצעיר" לכפר מנחם באחד בינואר 1948. הם הצטרפו לגדוד החמישי בחטיבת הראל. בין לבין עסקו בליווי שיירות, לחמו הקרב על נבי סמואל, על משלט 8, על משלט הרדאר. כן השתתף בקרב האחרון על לטרון ונטל חלק בקרבות על רמת רחל. אברהם שימש כרב סמל פלוגתי במחלקת נכב"ד (נשק כבד).

כבר בנעוריו אחז מצלמה והנציח את פעילות תנועת הנוער, הגיוס לפלמ"ח, מלחמת העצמאות והקמת המדינה.

לאחר סיום המלחמה היה אברהם אשכנזי חבר בקיבוץ רבדים.
משנת 1954 היה אזרח עובד צה"ל. השתתף כאיש מילואים במבצע קדש ובמלחמת ששת הימים.

אברהם התחיל לצלם בגיל 15 לערך, עת יצא לטיול עם חברים לבקר בבית זרע. הוא השאיל מצלמת בייבי-בוקס בשותפות עם חבר, רכש 2 סרטי צילום בטבריה  (אברהם זוכר שעלו 8 גרוש), ומאז לא הפסיק לצלם.  הוא הנציח את הפעילות בתנועת הנוער בארץ ובחו"ל עת יצאו לכנס תנועות נוער בצ'כיה (צ'כוסלובקיה דאז), הגיוס לפלמ"ח, מלחמת העצמאות והקמת המדינה. 

את התמונות שצילם בפלמ"ח ומלחמת השחרור פיתח אחרי שהסתיימה המלחמה. צילומים רבים שלו מהפלמ"ח מעטרים את אחד מאלבומי הגדוד החמישי  באוצר התמונות בבית הפלמ"ח ותצלומיו מופיעים ב"ביתמונה ישראל" - גוף הפועל לשימור ותיעוד מקורות חזותיים הקשורים לתולדות עם ישראל והפועל בשיתוף ותמיכה של ה"ספריה הלאומית" בירושלים. 

לאברהם ושולמית אשכנזי שני ילדים והם מתגוררים בקרית מוצקין. אברהם מתנדב באגודה לעיוור.

אלבום תמונות