דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בן יהודה אמנון

Ben Yehuda Amnon
בן זהבה ותנחום
נולד בתל אביב, ישראל
ב-11/12/1929
גוייס ב-1/1947
יחידות: הגדוד השלישי, פל' ט', חטיבת יפתח
בהכשרת דפנה/הצופים ה'
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949

קורות חיים

אמנון נולד להוריו תנחום וזהבה לבית פרידמן ב-11 בדצמבר שנת 1929 בתל-אביב. חניך בי"ס לבנים ע"ש אחד העם וגימנסיה הרצליה.
בנעוריו היה חבר תנועת הצופים (הקשישים), צופי ים, וההגנה.
בקיץ 1944 ו-1945 עבר קורסי ימאות בשדות ים ובקיסריה. בשבת השחורה, 29 ביוני 1946, נלכד ע"י הבריטים בקיבוץ גבת וישב עם חבריו כמה ימים בכלא עתלית.
התגייס לפלמ"ח באוקטובר 1947 עם הכשרת הצופים בדפנה.

בדצמבר 1947 עסק שבוע ימים בפירוק מוקשים ישנים, מהסליק בכפר גלעדי, לניצול חומר הנפץ. השתתף בליווי שיירות באצבע הגליל, מארבים ופעולות תגמול (כגון זוג תחתני). ב-12 לינואר 1948 היה המקלען של כיתה שיצאה לפנות מחסום שערבים הקימו על הכביש המוביל לכפר סאלד. אמנון, שאיבד את סנדליו בבוץ, היה יחף במשך שמונת שעות הקרב עד שנפל מהתכווצות שרירי רגליו ליד הגדר של כפר סאלד. המ"כ ישראל שוואב ואמנון יקותיאלי נפצעו כשבאו לעזרתו.
בחודש פברואר/מרץ 1948 עבר קורס מ"כ בדליה. כשחזר לגליל שובץ למחלקה של דודו צ'רקסקי. השתתף בקרב על חלסה - היום קרית שמונה - וקיבל פיקוד על כיתה שעסקה באבטחת התחבורה באצבע הגליל. בקרב על מצודת נבי יושע ב-20 לאפריל 1948 פיקד על כיתת המטה של מפקד הפעולה איציק הוכמן, והופקד על חיפוי הנסיגה. נפצע אנושות מכדור בראשו וחולץ תחת אש לרמות נפתלי הנצורה. יומים לאחר מכן, בחשכת הלילה, חברים הצליחו להורידו על אלונקה לעמק החולה ומשם באמבולנס לבי"ח בילינסון בפתח תקווה, שם נותח על ידי פרופסור הרדן אשכנזי. החלים מאיבוד ראיה, דיבור, ושיתוק. נותר עם שיתוק חלקי של הגפה הימנית.

לאחר שנת שיקום בבית, וכחלק משיקומו ע"י אגף השיקום של משרד הביטחון, יצא ללימודים במכללת ברקלי בקליפורניה, שם למד הנדסת יצור ומינהל. בנוסף לתואר ראשון, בשנות השישים אמנון עבר קורסים מתקדמים רבים במינהל ב-UCLA. ב-1989 קיבל תואר דוקטור-כבוד ממיכללה לפסיכולוגיה בסאן דיאגו, קליפורניה.
בשנים 1954-7 עבד כיועץ למינהל בחברת האפט את האפט בתל-אביב.
ב-1957 נסע לאר"הב להשתלם בתעשיית המחשבים. מילא תפקיד בכיר בחברת NCR בפיתוח מערכת ה- On-Line Banking מהראשונות בעולם.
בשנות השישים היה אחראי על פיתוח והתקנת מערכת ה- On-Line Banking הגדולה בעולם בזמנו, בבנק Sumitomo ביפן. לאחר מכן, כמנכ"ל, הקים וניהל את אגף ה-Special Systems Division של NCR, עם פעילויות ברחבי העולם.
לאחר עשרים שנה ב-NCR עבר לנהל את חברת התוכנה Telesoft.

בתחילת 1986 פרש מעבודתו ומאז מתרכז בפעילות ציבורית.
לאחר שצילם את חוצות תל-אביב במשך שנתיים, בפברואר 1993 אמנון הציג תערוכת צילום בבית אגודת הציירים והפסלים המשקפת את הבעיות האקולוגיות של העיר. מועדון הרוטרי נתן את חסותו ועזר להכניס את הנושא למערכת הלימודים בבתי הספר. בתום התערוכה החומר נתרם והועבר למחלקת החינוך ליצירת ערכות לימוד.

עוד מימיו הראשונים של פרויקט איסוף והכנת אלבומי התמונות, תרם לארכיון התמונות של מוזיאון הפלמ"ח בידע, באמצעים ובשלל תמונות שצילם בתקופת הפלמ”ח. ב-1988 הלחין את השיר "לא אשכח זאת רעי" של נתן אלתרמן עבור הסרט על הקרב בנבי-יושע.

אמנון נשוי לסלמה, להם שני ילדים ושני נכדים. הם מתגוררים בסאן-דיאגו, קליפורניה.

אלבום תמונות