דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם יוסף אהרון-רודי ז"ל

Joseph Aharon-Rudi
בן נורברט
נולד בברלין, גרמניה
ב-21/8/1921
עלה ב-1939
גוייס ב-2/5/1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: חטיבת יפתח, הגדוד הראשון
תפקיד אחרון: חבלן
שוחרר ב-1949
נפטר ב-22/9/1968
נקבר בקיבוץ שובל

קורות חיים

רודי יוסף נולד בברלין ב-21 באוגוסט שנת 1921. משפחתו הייתה מהמעמד הבינוני, לא ציונים ולא מסורתיים, אך גאים ביהדותם. עד עלות היטלר לשלטון עברה עליו ילדות טובה ומאושרת למדי. הוא היה חבר בתנועת נוער יהודית, אך למד בבי תספר ממלכתי. אחרי עלות היטלר לשלטון, הוא התחיל לסבול ככל היהודים באותה תקופה בגרמניה, ונאלץ בחודשי לימודיו האחרונים בבית הספר לעבור לבית ספר יהודי על מנת לגמור את לימודיו בקשיים רבים.

לפני פרוץ המלחמה כשהקרקע כבר בערה מתחת לרגליים ,הלך להכשרה ומשם יצא בדרך התלאות של ספינות המעפילים לכיוון ארץ ישראל. הוא עלה ארצה באנייה 'פטריה' בשנת 1939 וכאן הצליח יחד עם חבר לברוח מן האנייה בחשכת לילה, ושלחות לחוף בת-גלים. ולהגיע חסר כל לחוף מבטחים, מפה עבר להכשרה בתל עמל ומסילות. לאחר מכן הגיע לעין השופט, יחד עם הגרעין אשר היווה לאחר מכך חלק מייסדי קיבוץ שובל. בתום המלחמה נתברר סופית כי הוריו ואחיו היחיד נספו בשואה - דבר אשר השפיע על קשות כל חייו.

בפרוץ מלחמת העצמאות הוא לא יכול היה לעמוד בצד ולמרות הידיעה שבבית זקוקים לו לא פחות - הוא הלך אחר מצפונו והתגייס לפלמ"ח ושרת בגדוד בשלישי של הפלמ"ח כחבלן. 

עם ייסוד הקיבוץ היה רודי בין עמודי התווך. ציינה אותו חריצות ללא סייג,, והוא היה בין אלה אשר שמרו במשך שנים רבות בחירוף נפש על השיתוף המלא והאידיאולוגיה של התנועה. הוא קרא הרבה והיה בעל ידע רחב ומעמיק. הוא היה רציני, בלתי מתפשר, ויחד עם זה בעל חוש הומור רב. יחד עם קופיק הוא כתב את הפזמונים ל"שובלטרון".

אחרי קום המדינה והעברת כל הקיבוץ לשובל, הוא התחיל כמו כולנו בחיי השגרה בעבודה, בחברה ובמשפחה. אך לא עבר זמן רב, ולמרות היותו אב לשני בנים צעירים, הוא יצא לפעילות במפלגה. זאת כמה פעמים במשך השנים. הוא גם מילא תפקידים שונים בקיבוץ. הוא עבד בענפים חקלאיים שונים  - רפת, חזיריה, ופלחה - תמיד שעות רבות והרבה מעל לכוחותיו.

בגיל 47 שנים נקטע פתיל חייו באופן פתאומי, והוא עודנו במלוא כוחותיו. השאיר אחריו משפחה וקיבוץ אבלים ודווים.  רודי יוסף נפטר ב-22 לספטמבר 1968.

הפרטים הועברו על ידי בנו רענן יוסף וכן עם מידע מאתר יזכור של קיבוץ שובל.

אלבום תמונות