דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

רס"ל ארוך אברהם ז"ל

Aroch Avraham
בן ויקטוריה ויעקב
נולד בירושלים, ישראל
ב-12/12/1927
גוייס ב-3/1948
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד התשיעי - "הפשיטה", חטיבת הנגב, מח' "חיות הנגב", ארגון ההגנה
תפקיד אחרון: חבלן סייר
שוחרר ב-1950
נפטר ב-20/12/1978

קורות חיים

אברהם ארוך נולד להוריו ויקטוריה ויעקב בירושלים ב-12 בדצמבר שנת 1927. בשנת 1944 התגייס לנוטרות במסגרת משטרת המנדט ושרת במחנה תל-ליטווינסקי [תל-שומר], אשר היה בעת המלחמה מחנה אמריקאי. במסגרת הנוטרות עבר אימונים של חודש-חודשיים עם רובים איטלקיים ועסק בשמירות. לאחר כחצי שנה התגייס אברהם לצבא הבריטי ומספרו האישי היה 39136. הוא ירד למצרים והתאמן במחנה ג'ניפה ושרת  בחיל ההנדסה בפלוגת הנדסת השדה מספר 643: "...פלוגת הנדסת שדה 643 הייתה זו יחידת הנדסת השדה העברית היחידה שהוקמה בצבא הבריטי, והיא נוסדה יומיים לאחר ההכרזה על הקמת החי"ל ב-21 בספטמבר 1944, כיחידת ההנדסה של הבריגדה היהודית. 
גרעינה הורכב מאנשי פלוגת ההנדסה 743 שהגיעו לטארנטו איטליה, ב- 15 בספטמבר 1944, ונשלחו לבית הספר של המהנדסים המלכותיים בקפואה, לעבור אימון הכשרה של פלוגת הנדסת-שדה. למפקדה התמנה מייג'ור אהרון כהן, קצין ארצישראלי יליד בריטניה, שלמד בלונדון והתנדב שם לצבא בתחילת המלחמה. שירת כקצין בפלוגת ההנדסה של בריגדת השריון ה-11 באנגליה, הדריך באגף הארצישראלי בבסיס חיל ההנדסה במועסקר שבמצרים, שרת בפלוגת הצמ"ה 870 ולאחר מכן כסמ"פ 743. הפלוגה קלטה חיילים נוספים מפלוגות ההנדסה העבריות שבאיטליה. המש"קים רוכזו לקבוצות אימונים, והקצינים נשלחו לקורסים. בנובמבר יצאה היחידה כולה לסדרת אימוני גישור על נהר הוולטורנו. בינואר 1945 עברה הפלוגה לשטחי האימונים של החי"ל בפיוג'י, דרומית לרומא, שם התאמנה אימוני רגלים והנדסה בשטח הררי, השתתפה בתרגיל העוצבתי של הבריגדה, והשלימה את התארגנותה לקראת היציאה לחזית..." [נלקח מתוך דף מידע של המוזיאון של הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה]. עם השחרור מהצבא הבריטי, הצטרף אברהם למושב השיתופי בני דרור בגוש תל מונד. במסגרת הגוש, הצטרף לארגון ה"הגנה" ועבר סדרת אימונים ופעילות מגוונת. בין השאר השתתף בחיפושים אחרי שני הסרג'נטים הבריטים אשר נחטפו על ידי האצ"ל בקיץ 1947. כן עסק בתפקידי שמירה ואבטחה שונים, יחד עם אבטחת ישובים כמו כפר יעבץ ואחרים. בסוף שנת 1947 עם פרוץ המאורעות, עת היה חבר במושב בנ ידרור, ביקש אישור ממזכירות הישוב לצאת ולהילחם. למרות ההתנגדות במושב, יצא אברהם והגיע לקיבוץ ניר-עם, מקום מטה חטיבת הנגב של הפלמ"ח. הוא שירת במחלקת "חיות הנגב" בקיבוץ משמר הנגב ובקיבוץ גבים. מפקד היחידה היה שמחה שילוני. במסגרת המחלקה השתתף במספר לא קטן של קרבות כחבלן וכמקלען  עד שנפצע בקרב על אשדוד. לאחר ההחלמה, עם צאתו מבית החולים, עבר קורס מפקדי כיתות בחודש אוגוסט 1948 ושרת בגדוד התשיעי עד חודש אוקטובר. באותה עת שמע על ההתנדבות לצנחנים והצטרף לשרת ביחידת הצנחנים הצעירה של צה"ל בפיקוד יואל פלגי. במסגרת זו צנח שבע צניחות, עבר קורס של רבי-סמלים וקורס של מדריך צניחה. הבסיס היה על הכרמל, היכן שנמצא כיום בית הספר הריאלי, השטח של הפנימיה הצבאית. בקורסים אלו היה עימו תת-אלוף אבהרהם אורלי. עם העברת הבסיס של הצנחנים למחנה תל-נוף, הפך אברהם להיות רב-סמל של בית הספר לצניחה, אך לאחר דין ודברים עם מפקד הבית ספר גרשון יובל, עבר אברהם לשרת בחיל-השיריון והיה בבה"ד 5. אברהם השתחרר מהצבא עם סיום החוזה שלו. במלחמת סיני השתתף כרב-סמל של הסיירת בחטיבה 10 של גורודצקי, מפקד הסיירת היה רב-סרן אריה יודלביץ מכפר סבא. אברהם קיבל את אות מלחמת סיני.

פעילות אזרחית: אברהם הקים משפחה עם לאה רעייתו, התיישב במושב תימורים ועסק בפיתוח, בנייה ותכנון של מוצרי מתכת רבים. הוא אף הקים מספר מפעלים לעיצוב רהיטים, ביניהם מפעל "תומר" במושב תימורים, אשר הוקם בשנת 1963. אברהם ארוך התגורר במושב תימורים ונפטר בגיל 52 שנה מבעיות לב, ב-20 בדצמבר שנת 1978.

מסר את הפרטים: הבן, בועז ארוך.

 
 

אלבום תמונות