דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

גוטמן דודי ז"ל

Guttman David
בן רחל ובן-ציון
נולד בסלובקיה
ב-9/10/1921
עלה ב-1946
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-7/2/2009

קורות חיים

דוד נולד בעיירה ארניה בסלובקיה להוריו רחל ובן-ציון ב-9 באוקטובר 1921. היה בן למשפחה דתית בצ'כיה. שרד את התופת של השואה והיה ניצול ממחנה הריכוז ברגן-בלזן. לאחר תלאות עלה ארצה בשנת 1946. נעצר על ידי הבריטים ושהה במחנה המעצר בעתלית.

בשנת 1947 התגייס לפלמ"ח ושרת בגדוד הרביעי של חטיבת הראל. עבר קרבות רבים באזור ירושלים, כדי למנוע את ניתוק העיר ממרכז הארץ. בעת מבצע "יבוסי" נלחם עם חבריו בקרב הקשה והאכזרי על נבי סמואל. לאחר הקרב נחשב, בטעות, כנעדר על ידי שלטונות בצבא. למעשה המשיך לשרת בגדוד והיה מוצב במפקדת הגדוד בקריית ענבים, שם סייע, בין השאר, בקבורת החללים של חטיבת הראל אשר נקברו בבית הקברות בקריית ענבים. עם סיום המלחמה, מבלי להיות מודע לעצם היותו למעשה נעדר וחלל מהמלחמה, עבר דודי לכפר הנוער מאיר שפיה באזור זיכרון יעקב. במסגרת הפעילות בכפר שימש בתפקידים רבים. עבד במאפיה, היה אחראי מכבסה, עבד במטבח, שימש כמדריך חברתי. בסיכומו של דבר היה בכפר משנת 1948 ועד לשנת 1994. בשנה זו עבר להתגורר בזיכרון יעקב.

דודי גוטמן הקים משפחה לתפארת עם אהובה, וחי חיים שלמים מלאים ומאושרים עד לפטירתו ב-7 בפברואר 2009. במשך שנים רבות, בהם נחשב כחלל צה"ל. התלוצצו במשפחה על הנושא, אך לא הקדישו לו מחשבה יתרה. יחידת אית"ן של צה"ל הצליחה בסופו של דבר לפתור את תעלומת החלל הנכון, אשר נחשב הרבה שנים כדוד גוטמן.

אלבום תמונות