דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סגן טננבוים ישראל "אברמיקו" ז"ל

בן הניה ומרדכי
נולד בחיפה
ב-ח' ניסן תרפ"ה, 2/4/1925
יחידות: מחלקת הטייס
בהכשרת דפנה/תל-יוסף, המחנות העולים
תפקיד: טייס
נפל בפעילות מבצעית
ב-כ"ח אייר תש"ח, 6/6/1948
מקום נפילה: תל אביב - שדה תעופה דב
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 23 בנפלו

קורות חיים

בן מרדכי והניה. נולד ב-2.4.1925 בחיפה. שם קיבל את השכלתו התיכונית ובה גם התקשר לתנועת הנוער שהביאה אותו לחיי הגשמה חלוצית.
בשנת 1943 הצטרף לפלמ"ח לפלוגה ו', והשתייך למחלקה שחנתה במשק דפנה. עוד בקיץ של אותה שנה סיים קורס ראשון בטיס. לאחר שהמשיך את אימוניו הרגילים גם בתל-יוסף הועבר למחלקת הטייסים המיוחדת של הפלמ"ח במשמר-העמק. משם עבר לנען, השלים לימודיו בטיס וקיבל רשיון טייס.
תוך כדי אימוני הטיסה עסק עם משתתפי הקורס בתצלומים האויר, להשלמת תיקי הכפרים שהכינו יחידות הסיירים של הפלמ"ח.
במשך תקופת המאבק השתתף עם חבריו במבצעים רבים, קרקעיים, ומלבד הפסקות קלות לא עזב את יחידתו ואת חטיבתו.
ב- 29.6.1946 יום "השבת השחורה" היה בנען ונאסר יחד עם כל חברי המשק. היה בלטרון ומשם הועבר כ"חשוד" לרפיח. כששוחרר מרפיח חזר לנען והמשיך באימוניו כטייס וכלוחם. כששוחרר מיחידת הטיס חזר לביתו חשב שיוכל להמשיך ל"חיות בשקט" ולעסוק בעבודה "מסודרת" אולם לא כך היה. קשה היה לו להשתחרר מהווי החיים שספג בהיותו בפלמ"ח. נוסף לכך משכה אותו הטיסה וכל הקשור בה (בזמן שהותו בחיפה היה מבקר בקלוב לתעופה ) חזר לנען והצטרף מחדש ליחידה.
היה ידוע בפלמ"ח בשם "אברמיקו"' על שום טיפוס היתולי מסוים שהיה מציגו במצבים שונים לפני חבריו בכינוסים ובמסיבות. חלם להיות מהנדס ולנסוע לחוץ-לארץ להשתלמות.
עם פרוץ מלחמת-השחרור התגייס מיד והשתתף כעתודאי בקרבות לשחרור חיפה ואחר-כך ביחידות הנגב של הפלמ"ח, ביחידה, שנקראה אח"כ "חיות הנגב". משנוסד חיל-האויר נקרא, עם כל הטייסים, לתפקיד בחיל. בתל-אביב גובשה יחידת הטייסים הקטנה ומכאן יצא כחבר לסיוע פעולות חיל-הרגלים במטוסים הקטנים, ה"פרימוסים".
נהרג ב-6.6.1948 ב"שדה-דוב" בתל-אביב, בהתרסק מטוס בשעת הטענת פצצות. למחרת היום נקבר בנחלת-יצחק. אחרי נפלו הועלה לדרגת פקד-טיס לפי פקודת מטכ"ל.

אלבום תמונות